Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Jan Fisher, biskup, i Tomasz More, męczennicy
Dziś jest: Sobota, 22 czerwca 2024

KULTURA

Noc Muzeów w biały dzień w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

czwartek, 16 maj 2024 08:10 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Organizatorzy
Elżbieta Warchoł

Noc Muzeów w biały dzień odbędzie się w niedzielę, 19 maja 2024 roku w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Od godz. 12 do 18 będzie można nie tylko zwiedzić prezentowane w CRP wystawy, ale także zobaczyć centrum „od kuchni”.

Otwarte zostaną pracownie – rzeźbiarska i ceramiczna. Będzie można podejrzeć pracę rzeźbiarki Beaty Czapskiej, zwiedzić pracownię ceramiczną i wziąć udział w pokazie toczenia na kole garncarskim. Pokazane będą magazyny rzeźby, będzie okazja, by dowiedzieć się jak przechowuje się rzeźby i je konserwuje. W programie także oprowadzanie kuratorskie po wystawie pt: Bezwzględne wyeliminowanie rzeźby. Polska rzeźba pierwszej połowy lat 70 oraz zwiedzanie Pałacu Józefa Brandta. Odbędą się warsztaty plastyczne i gry: warsztaty inspirowane kolekcją CRP, warsztaty lepienia w glinie i pałacową grę rodową. Na miłośników czytania i przyrody będzie czekała Biblioteczka wśród natury. Nie zabraknie stoiska Koła Gospodyń Wiejskich Aniołki Floriana z Orońska, a lubiący bardziej kameralną atmosferę będą mogli napić się kawy w Art Cafe.

Szczegółowy program:

Oprowadzanie po aktualnych wystawach:

Godz. 14:00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Bezwzględne wyeliminowanie rzeźby. Polska rzeźba pierwszej połowy lat 70.” – dr Tamara Książek (Muzeum Rzeźby Współczesnej)

Godz. 13:00 i 15:00 Spacer historyczny po Pałacu Józefa Brandta (oprowadzanie po historycznej części Centrum Rzeźby Polskiej – wraz z przewodnikiem cofniemy się w czasie do XIX wieku i poznamy historię rodów Christianich, Pruszaków i Brandtów oraz dowiemy się, co się kryło w poszczególnych budynkach).

Oprowadzanie po magazynach rzeźby:

Godz. 13:00, 14:30 i 16:00 Zwiedzanie magazynów to niemała gratka dla wszystkich ciekawych sztuki i funkcjonowania muzeów oraz okazja, by zobaczyć obiekty z kolekcji Centrum Rzeźby Współczesnej. UWAGA! Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązuje wcześniejsze zapisy! Tel. +48 48 618 40 27 wew. 59, zbiórka w holu budynku Muzeum Rzeźby Współczesnej.

Otwarte pracownie:

Godz. 15:00-17:00 Spotkanie z rzeźbiarką Beatą Czapską w pracowni rzeźbiarskiej – możliwość zobaczenia pracy artystki i porozmawiania z nią o jej pracy.

Godz. 13:00-17:00 Zwiedzanie pracowni ceramicznej (godz. 13.30 i godz. 15.30 – pokaz toczenia na kole garncarskim)

Warsztaty plastyczne i gry rodzinne:

Godz. 13:00-14:30 i 15:00-17:00 Warsztaty inspirowane kolekcją CRP – przy pomocy prostych środków plastycznych będzie można wyczarować swoje małe dzieło sztuki nawiązujące tematyką do naszej kolekcji. (plac przed Muzeum Rzeźby Współczesnej, możliwość dołączenia w dowolnym momencie w czasie trwania warsztatów).

Godz. 13:00-14:30 i 15:00-17:00 Warsztaty lepienia w glinie (plac przed Muzeum Rzeźby Współczesnej, możliwość dołączenia w dowolnym momencie w czasie trwania warsztatów).

Godz. 12:00-17:00 Pałacowa gra rodowa (Pałac Józefa Brandta, możliwość dołączenia do gry w dowolnym momencie)

Biblioteka wśród natury zostanie ustawiona na trawniku przed Pałacem Józefa Brandta. Stoisko Koła Gospodyń Wiejskich „Aniołki Floriana będzie czynne na placu przed budynkiem Muzeum Rzeźby Współczesnej, Art Cafe znajduje się w Domu Rzeźbiarza.

Bilet wstępu 3 złote.