Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Mikołaj z Tolentino
Dziś jest: Wtorek, 10 września 2024

KULTURA

Trzecia edycja festiwalu Ikony Wolności

czwartek, 08 sierpnia 2024 15:23 / Autor: Elżbieta Warchoł
Trzecia edycja festiwalu Ikony Wolności
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Wystawy, koncerty, prezentacje, potańcówki. Ponad 20 wydarzeń festiwalu Ikony Wolności od 14 do 20 sierpnia 2024 roku na terenie całego Powiatu Radomskiego.

Tegoroczna, trzecia już edycja festiwalu Ikony Wolności , wydarzenia organizowanego przez Powiatowy Instytut Kultury jest bardzo bogata i różnorodna oraz mocno międzynarodowa. O tym jak cenna jest wolność dla narodów i dla każdego z nas opowiadamy przez wystawy, koncerty, warsztaty, prezentacje - mówi Renata Metzger dyrektor PIK. Podczas wydarzenia przypominamy osoby zasłużone dla budowania niepodległej Polski, które w godzinie próby walczyły i ginęły za Kraj. Nie zapominamy i o tych, którzy ciężką, codzienną uczciwą pracą przyczyniali się do rozwoju Polski i zajęcia przez Nią miejsca w wielkiej rodzinie wolnych i demokratycznych narodów. To prawdziwe Ikony Wolności. Ostatnie lata, niestety, boleśnie pokazują, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Dlatego też warto przypominać osoby, które mogą być nam wzorem i inspiracją w pracy dla dobra Polski - wyjaśnia dyrektor PIK Renata Metzger.

Zaczynamy 15 sierpnia (czwartek) w Iłży. Od godz. 16 na placu 11 Listopada, przed pomnikiem Obrońców Ziemi Iłżeckiej zaparkuje mobilny fotoplastykon. Będzie można obejrzeć prezentacje o: Józefie Piłsudskim, Eugeniuszu Bodo, Witoldzie Pileckim, Halinie Konopackiej, polskich olimpijczykach z czasów II RP i Powstaniu Styczniowym. Na pewno będzie to ciekawa i nietypowa lekcja historii. Dzień zakończy, również w plenerze, koncert piosnek patriotycznych w wykonaniu Retro Brass Quintet, o godz. 19. Wydarzenie zatytułowane "Cześć i chwała Bohaterom" zostanie powtórzone 17 sierpnia (sobota) w Skaryszewie, na Bulwarach (od godz. 16 czeka fotoplastykon, o godz. 18 - koncert).

W tym roku program festiwalu wzbogacą potańcówki "Dobre, bo polskie" przy dźwiękach tradycyjnej muzyki kapel z regionu. To przecież także muzyka ludowa jest nośnikiem narodowej kultury, ducha, więc i jej obecność na wydarzeniu "Ikony Wolności" jest jak najbardziej na miejscu. Do oberków i innych wywijanek - tańcowanej zapraszamy: 16 sierpnia (piątek) od godz. 17 do Suskowoli (gmina Pionki), przy stadionie zagra kapela Bińkowskich, a w Rudzie Małej (gmina Kowala) na placu przy OSP festyn ruszy o godz. 15, o godz. 17 - zabawa przy muzyce kapeli Bursów; o godz. 19 z kolei w Grzmucinie (g. Gózd) przy świetlicy (Grzmucin 39a) zagra kapela Foktów.

18 sierpnia, tradycyjnie, w rocznicę śmieci ks. Romana Kotlarza, naszej lokalnej "Ikony Wolności" zapraszamy do Pelagowa - Trablic. Tam uroczystości w kościele i przy Izbie Pamięci ks. Kotlarza, od godz. 17. Przy Izbie, jak i w innych 13 miejscach Powiatu Radomskiego, już od 14 sierpnia zawisną w "Galeriach na Płocie" wystawy o polskich bohaterach, przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej - mówi Renata Metzger.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

Na finał festiwalu, 20 sierpnia, będzie bardzo międzynarodowo, zapraszamy do siedziby PIK w Iłży przy ul. Jakubowskiego. W "Galerii na Piętrze" otworzymy pokonkursową wystawę plakatu - artystów z całego świata poprosiliśmy o graficzną wypowiedź. kto jest dla nich, w ich krajach, środowiskach tytułową "Ikoną Wolności". Na konkurs wpłynęło prawie 100 prac od Artystów z: Polski, Tajwanu, Szwajcarii, Ukrainy, Meksyku, Rumunii, Iraku, USA, Chin, Ekwadoru, Turcji, Niemiec, Węgier i Belgii. Prace oceniło międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Lecha Majewskiego - grafika i plakacisty, profesora warszawskiej ASP oraz szefa Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Zasiadali w nim też: prof Adam Romaniuk (Polska), prof. Marek Sibinsky (Czechy), Patrik Ševčik (Słowacja) oraz prof. Mariusz Dański (Polska). Do wystawy Jury zakwalifikowało prawie 40 prac, zwycięzców poznamy podczas wernisażu w "Galerii na Piętrze" 20 sierpnia o godz. 18.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog w internecie (www.pik.radom.pl) po polsku i angielsku. Honorowy patronat nad konkursem i całym festiwalem objął starosta radomski Waldemar Trelka. - Istotę wolności oddają słowa papieża Jana Pawła II:" Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego”- mówi Waldemar Trelka, starosta radomski. - Pokolenie Jana Pawła II musiało walczyć o wolność i wartości z bronią w ręku i często - aż nazbyt często - ginąć w jej obronie. Dziś wolność to wyrażanie siebie i swoich poglądów bez obawy przed nienawiścią, ostracyzmem społecznym czy represjami. Wolność to wybór własnej tożsamości, religii czy stylu życia, choć kształtowana przy zachowaniu wzajemnego szacunku - twierdzi starosta. - Wolność to również swoboda artystycznego tworzenia, choć tworzona sztuka nie powinna obrażać i wykluczać, czy świadomie łamać norm kulturowych, ale wyrażać ponadczasowe idee człowieczeństwa - dodaje starosta.

Konkurs i wystawa to autorska koncepcja PIK, i jak dotąd, najbardziej międzynarodowe przedsięwzięcie i PIK i Powiatu, ogromnie przyczyniające się do promocji Instytutu i regionu.

Po wernisażu recital "Wolność kocham i rozumiem". Ten cytat z piosenki Chłopców z Placu Broni posłużył za motto naszego międzynarodowego konkursu graficznego.

Za pomoc w organizacji tegorocznych Ikon Wolności organizatorzy dziękują: Centrum Kultury i Turystyki w Iłży, Miejsko - Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Skaryszewie, Izbie Pamięci ks. Kotlarza w Pelagowie - Trablicach. Także goszczącym wystawy plenerowe: Centrum Kultury i Bibliotece w Przytyku; Młodzieżowemu Ośrodkowi Wychowawczemu w Wierzbicy; publicznym bibliotekom w: Jastrzębi, Jedlińsku, Krzyżanowicach (filia biblioteki w Iłży), Zakrzewie; szkołom w: Mazowszanach, Sławnie i Wierzchowinach, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach oraz parafiom w: Odechowie i Zakrzewie.