Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Jan Chryzostom, biskup i doktor Kościoła
Dziś jest: Piątek, 13 września 2024

Muzea

Koncert z okazji rocznicy śmierci Jana Kochanowskiego

niedziela, 25 sierpnia 2024 13:41 / Autor: Radosław Mizera
Koncert z okazji rocznicy śmierci Jana Kochanowskiego
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie obchodzono 440. rocznicę śmierci jednego z najwybitniejszych twórców renesansu w Europie. Z tej okazji odbyła się premiera koncertu "Żale Nagrobne - Oda dla Jana Kochanowskiego". Wcześniej odbył się wernisaż wystawy „W pogoni za pięknem. Mieczysław Welter. Rzeźba”.

Kuratorką wystawy jest Natalia Sadlej. Przypomniała ona, że artysta jest autorem m.in. czarnoleskiego pomnika Jana Kochanowskiego. Centralnym punktem ekspozycji jest model tego ikonicznego dzieła. - Na wystawie zgromadziliśmy kolekcję ponad dwudziestu prac Mieczysława Weltera, nestora polskiej rzeźby. Prezentowane są głównie portrety, mniejsze formy, kameralne, czy też szkice rzeźbiarskie do pomników m.in. Jana Kochanowskiego – dodała Sadlej.

Następnie odbyła się premiera koncertu wyprodukowanego przez Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie „Żale Nagrobne - Oda dla Jana Kochanowskiego”. Utwory napisał Sebastian Klonowic, przyjaciel Kochanowskiego. Muzykę do nich skomponował Maciej Fortuna, trębacz, kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Ireneusz Domański, dyrektor Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie:

Jan Kochanowski, najsłynniejszy polski poeta doby renesansu, urodził się w 1530 roku w Sycynie niedaleko Radomia. Był osobą niezwykle wykształconą, dużo podróżował po Europie. Zaadaptował do polskich realiów i języka większość antycznych gatunków, takich jak pieśń, tren, fraszka. Do najsłynniejszych dzieł Kochanowskiego należą cykle utworów: pieśni, fraszki, napisane pod koniec życia treny oraz oparty na historii wojny trojańskiej dramat "Odprawa posłów greckich". Za swoje największe dokonanie twórcze uznawał poetyckie tłumaczenie Księgi Psalmów. Jan Kochanowski zmarł w 1584 r. w Lublinie.