Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Józef Bilczewski, biskup
Dziś jest: 23 października 2020

RADOM

Ścigali się w Sławnie

wtorek, 26 listopada 2013 13:20 / Autor: Marcin Prejs
fot. Mateusz Pihulak
Marcin Prejs

Aktualny mistrz Polski w kolarstwie przełajowym i MTB, olimpijczyk z Londynu Marek Konwa wygrał Ogólnopolski Wyścig o Puchar Wójta Gminy Sławno Tadeusza Wojciechowskiego.

W ramach tego wyjścigu odbyły się tu również Mistrzostwa Województwa Łódzkiego oraz V Mistrzostwa Gminy Sławno. Marek Konwa wygrał zmagania elity. Drugą lokatę w całym wyścigu zajął Marceli Bogusławski z Integral Collections LKK LUKS. Kolarz ze Sławna tym samym pewnie wygrał rywalizację juniorów.
Trasę wyścigu wytyczono na terenach obok Gminnego Ośrodka Kultury. Blisko dwukilometrową rundę urozmaiconą o liczne przeszkody naturalne oraz sztuczne zawodnicy pokonywali kilkakrotnie. Jako pierwsi do zmagań stanęli zawodniczki i zawodnicy kategorii juniorka młodsza, młodziczka oraz młodzik. Dystans trzech okrążeń najszybciej pokonał zawodnik klubu DEK Meble Cyklo Korona Kielce Filip Jamróz, który stoczył pasjonujący pojedynek z zawodnikiem gospodarzy Arkadiuszem Wachem. W gronie juniorek młodszych triumfowała Marta Jajczak z MLKS Wieluń wyprzedzając Weronikę Jankiewicz z LKS Stomil Bełchatów oraz Ewę Sapieję z LKK LUKS Sławno. W wyścigu młodziczek walka o pierwszą lokatę rozegrała się pomiędzy Patrycją Hałubińską a Agnieszką Szpocińską. Ostatecznie jako pierwsza na linii mety zameldowała się Patrycja, która o 19 sekund wyprzedziła Agnieszkę.

W kolejnym bloku startowym rywalizowali juniorzy młodsi, kobiety open oraz mastersi. Wyścig juniorów młodszych to popisowa jazda braci Budzińskich z Integral Collections LKK LUKS Sławno.Wygrał Tomek przed Marcinem. W gronie pań na starcie pojawiła się tylko jedna zawodniczka Marta Turoboś z Integral Collections LKK LUKS Sławno, która pomimo iż nie musiała walczyć z rywalkami mocno rywalizowała z kolegami z kategorii junior młodszy. W wyścigu mastersów na starcie pojawił się najbardziej utytułowany polski kolarz przełajowy olimpijczyk z Atlanty Sławomir Barul. Sławek nie chciał rywalizować o miejsce na podium, ale z wielką chęcią startował ze swoimi rówieśnikami poza konkursem. Legendzie polskiego przełaju towarzyszyli nie mniej znani koledzy Sylwester Szturnoga oraz Roman Rutowicz. W kategorii do 50 lat pewnie zwyciężył Karol Maj z LKK Lublin wyprzedzając Arkadiusza Wróblewskiego z Unewla oraz Marka Wacha z LKK LUKS Sławno. W starszej kategorii mastersów triumfował Waldemar Banasiński. Popularny „Waldi” reprezentujący obecnie klub Olimpijczyk Szczekociny pokonał Jana Kłoska oraz Arkadiusza Dujkę; obaj to niestowarzyszeni zawodnicy z Opoczna. Kolejnymi wyścigami były zmagania dzieciaków, których pilotował aktualny mistrz Polski w kolarstwie przełajowym i MTB, olimpijczyk z Londynu Marek Konwa reprezentujący barwy holenderskiej zawodowej grupy kolarskiej Superior Racing Team.
Na sam koniec rozegrano wyścig, na który najbardziej czekali wszyscy kibice, czyli zmagania elity, młodzieżowców oraz juniorów. Wygrał Marek Konwa z Superior Racing Team. Drugą lokatę w całym wyścigu zajął Marceli Bogusławski z Integral Collections LKK LUKS, tym samym pewnie wygrywając rywalizację juniorów. Podium w elicie dopełnili Tomasz Bala oraz Andrzej Michniak. Jako czwarty finiszował Oleksy Ukhanov, piąty (najlepszy z młodzieżowców) Mateusz Pihulak, który o kilka sekund wyprzedził swojego brata Łukasza. Siódmy na mecie zameldował się drugi młodzieżowiec Mateusz Szymański, a jako ósmy Mateusz Goszczyński, który dopełnił podium w młodzieżowcach.
Już na mecie Marek Konwa chwalił organizację wyścigu w Sławnie. Samą trasę ocenił jaką trudną technicznie i urozmaiconą. Zwrócił również uwagę na możliwość rywalizacji amatorów z zawodnikami posiadającymi licencje. - Według mnie był to bardzo fajny pomysł. Amatorzy mogli pościgać się z zawodowcami, dzięki czemu zdobyli nowe doświadczenia, natomiast dla zawodowców była to jakaś odmiana i dodatkowe utrudnienie. Do tego kręta i trudna technicznie trasa, która wymagała od wszystkich zawodników stuprocentowego skupienia od początku do końca. Szkoda, że w Polsce jest mało takich wyścigów, ale mam nadzieję, że przez upór i chęci takich ludzi jak Przemek Gierczak i jego ekipa będzie ich coraz więcej - mówił, mając nadzieję, że właśnie dzięki takim imprezom kolarstwo przełajowe stanie się bardziej popularną dyscypliną. Najlepszy polski kolarz górski zachęcił najmłodszych do wstępowania do klubu oraz spróbowania swoich sił w kolarstwie, zapewniając, że już latem ponownie zawita do Sławna na wyścig Sandstone MTB  Race.
Organizatorami rowerowej imprezy w Sławnie byli: Ludowy Klub Kolarski LUKS Sławno i gmina Sławno.