Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Wtorek, 27 lutego 2024

REGION

105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w regionie

czwartek, 09 listopada 2023 10:14 / Autor: Marcin Prejs
Fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

W Maleńcu wykuwane będą gwoździe niepodległości, w Fałkowie odsłonięty zostanie pomnik marszałka Piłsudskiego, konecki dziekan z kolei zaprasza do kolegiaty na śpiewanie pieśni patriotycznych. Nie zabraknie także składania wiązanek kwiatów i biegu niepodległości.

W Końskich obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się już 10 listopada. Tego dnia w Szkole Podstawowej nr 2 zorganizowana zostanie akademia. Główne uroczystości zaczną się 11 listopada przy Pomniku Wdzięczności. Następnie po krótkiej części artystycznej uczestnicy obchodów przejdą do kolegiaty. – O godzinie 12 wspólnie z całą Polską przy dźwiękach orkiestry miejskiej odśpiewamy hymn Polski – wyjaśnia burmistrz Końskich Krzysztof Obratański.

Msza święta w koneckiej kolegiacie odprawiona będzie o godzinie 12.15. Zaprasza na nią dziekan konecki ks. Jacek Wieczorek, który zachęca także do udziału w wieczornym śpiewaniu pieśni patriotycznych. Początek o godzinie 17.

Na ciekawe wydarzenie zaprasza 11 listopada także Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu. W godzinach 13-17 odbywać się będzie tam piknik patriotyczny. W programie m.in. zwiedzanie dawnej wytwórni broni, wykuwanie gwoździ niepodległości oraz wybijanie pamiątkowych monet. Z kolei w Fałkowie w ramach obchodów odsłonięty zostanie pomnik marszałka Piłsudskiego. Początek uroczystości o godzinie 10 w miejscowym kościele.

W Opocznie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się o godzinie 8.45 od złożenia wiązanek kwiatów przy tablicach marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Wincentego Witosa. Msza święta w opoczyńskiej kolegiacie odprawiona będzie o godzinie 9. Po niej uczestnicy obchodów przejdą na plac przed muzeum, gdzie przy pomniku Nieznanego Żołnierza złożone zostaną wiązanki kwiatów. Jak mówi Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza miasta, dopełnieniem obchodów będzie zaplanowane na 13 listopada otwarcie wystawy w opoczyńskim muzeum.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone będzie również w innych miejscowościach naszego regionu. W Poświętnem odzyskanie przez Polskę wolności mieszkańcy świętować będą już 10 listopada. W programie część artystyczna w szkole oraz złożenie kwiatów przy obelisku. W Sławnie również 10 listopada zorganizowany będzie III Gminny Bieg Niepodległości. Główne obchody przeprowadzone zostaną 11 listopada. Msza święta odprawiona będzie w miejscowym kościele o godzinie 12. Po niej uroczystości przeniosą się przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Z kolei w Drzewicy gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się w miejscowym kościele. Msza święta w intencji ojczyzny odprawiona tu zostanie o godzinie 16.30. Kolejnym punktem obchodów będą uroczystości przy Kamieniu Pamięci. Całość zakończy wieczorny koncert w RCK.