Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Florian, żołnierz, męczennik
Dziś jest: Sobota, 04 maja 2024

RADOM

Mniej pieców, czystsze powietrze

piątek, 25 września 2015 14:21 / Autor: Weronika Chochoł
fot. radom.pl
Weronika Chochoł
Wszyscy radomianie, którzy ubiegali się o dotację na likwidację pieców węglowych i zastąpienie ich innymi źródłami ciepła otrzymają dofinansowanie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże miastu dodatkowe pieniądze.
W piątek, 25 września prezydent Radomia Radosław Witkowski i Artur Dąbrowski – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisali umowę na 1 700 000 złotych. To pierwsza umowa w województwie mazowieckim na likwidację niskiej emisji w ramach programu 'Kawka”.

- Informowaliśmy o tym, że w wyniku naboru zakwalifikowaliśmy do realizacji 170 wniosków. Jednocześnie informowaliśmy, że pozostało nam do realizacji 104 wnioski i zobowiązaliśmy się, że podejmiemy wszelkie starania, żeby pozyskać środki zewnętrzne na ich realizację - przypomniał prezydent Radosław Witkowski i dodał: - Podpisaliśmy właśnie umowę, dzięki której wszystkie wnioski, które zostały złożone przez mieszkańców i zakwalifikowane do realizacji w roku 2015 uzyskają dofinansowanie.

Dzięki podpisaniu umowy, w tym roku wymienionych zostanie 427 palenisk. W ubiegłym roku wymieniono 177 pieców węglowych. Jednak jak powiedział Rafał Rajkowski – wiceprezydent Radomia – tegoroczna wymiana będzie całkiem inna: - W zeszłym roku wszystkie środki na wymianę pochodziły z kasy miejskiej. Dziś wygląda to zgoła odmiennie: Postanowiliśmy spełnić wszystkie niełatwe warunki programu „Kawka” - udało się, więc 90% to środki pozyskane, 10% to nasz wkład własny.

Prezes WFOSiGW także nie krył radości: - Tego typu umowa jaką dziś podpisaliśmy jest to pierwsza umowa w województwie mazowieckim na likwidację niskiej emisji w ramach programu „Kawka”. Jest to program, który pomaga mieszkańcom miast o dużym zapyleniu w zlikwidowaniu źródeł tej emisji. Jego celem jest wymiana na paleniska gazowe. Jest to dla nas moment historyczny.

Pieniądze Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pokrywają 90 procent kosztów realizacji całego programu. Połowa tej sumy to dotacja, a połowa to niskooprocentowana pożyczka.