Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Marek, Ewangelista
Dziś jest: Czwartek, 25 kwietnia 2024

RADOM

Profilaktyka udarowa szansą na życie

poniedziałek, 09 maj 2016 20:27 / Autor: Weronika Chochoł
fot. poudarzemozgu.pl
Weronika Chochoł
10 maja obchodzony jest Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej. Co robić, by nie paść ofiarą udaru?

Udar mózgu zazwyczaj dotyka osób starszych, a ryzyko jego wystąpienia znacznie wzrasta po przekroczeniu 55 roku życia. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się także osoby obciążone genetycznie - w rodzinie wystąpił przypadek udaru, osoby otyłe, cierpiące na nadciśnienie tętnicze, czy choroby serca. Ryzyko wystąpienia udaru zwiększa również palenie tytoniu.

Chociaż na niektóre z czynników powodujących udary nie mamy wpływu, to istnieje szereg zachowań, które mogą zmniejszać ryzyko:

  • regularne badanie ciśnienia tętniczego krwi
  • zdrowa, zbilansowana dieta bogata w witaminę B i czekoladę: witamina B niweluje szkodliwe aminokwasy odpowiedzialne za zwiększenie ryzyka udarowego. Czekolada również ma pozytywny wpływ na zdrowie i jej jedzenie można rozgrzeszyć pod warunkiem, że jest spożywana w małych ilościach. 1 kostka bogatej w polifenole ciemnej czekolady dziennie może znacząco obniżyć ciśnienie oraz ryzyko udaru
  • zwalczanie stresu, również poprzez ruch
  • utrzymywanie prawidłowej masy ciała

Wśród najczęstszych objawów udaru wymieniane są: jednostronne osłabienie albo drętwienie kończyn, zaburzenia w rozumieniu mowy, bardzo niewyraźne mówienie (bełkotanie), zaburzenia widzenia, zwłaszcza w jednym oku, niepewny chód, a także ostry, kłujący ból głowy.

Udar mózgu jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Bardzo istotny w leczeniu jest czas upływający od wystąpienia objawów i postawienia rozpoznania do wdrożenia leczenia. Osobę, u której podejrzewa się wystąpienie udaru mózgu należy jak najszybciej przetransportować do szpitala. W przypadku podejrzenia udaru mózgu należy zabezpieczyć czynności życiowe i ułożyć chorego w pozycji bezpieczne. Należy niezwłocznie wezwać zespół pogotowia ratunkowego i monitorować oddech i krążenie.

Udar może zakończyć się śmiercią lub kalectwem. U osób, które przeszły udar, często może wystąpić niesprawność ruchowa, zaburzenie czucia i mowy, czy widzenia, zaburzenia pamięci, a także problemy psychiczne.