Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Joanna Beretta Molla
Dziś jest: Niedziela, 28 kwietnia 2024

RADOM

Nowoczesne technologie mają służyć

piątek, 18 listopada 2016 14:28 / Autor: Jakub Szczechowski
Jakub Szczechowski

Zespół Szkół Technicznych w Radomiu przyzwyczaił nas do nowoczesności, ale są dni, kiedy jest tam jeszcze bardziej nowocześnie. W południe ruszyła trzydniowa konferencja "Nowoczesne Technologie Informacyjne w Służbie Cyfrowej Szkoły".

To już 12. raz do ZST przyjeżdżają nauczyciele z całej Polski, aby zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami. W tym roku ponad 250 pedagogów. Przyjeżdżają, bo wiedzą jak potrzebne są w edukacji nowoczesne technologie. 

Zdanie swoich nauczycieli potwierdzają uczniowie.

- Konferencja informatyczna jest najważniejszą inwestycją organizacyjną w roku szkolnym. Staramy się przygotowywać do niej sumiennie i zapraszać najlepsze firmy na rynkach światowych. Dzisiaj informatyka przenika wszystkie kierunki kształcenia, wszystkie dziedziny życia. Dziś bez tego ani rusz - powiedziała dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Bernadeta Kudas. Cała administracja szkołą też opiera się na wykorzystaniu nowoczesnych technologii. - Nie wyobrażam sobie, aby administracja szkolna oparta była na telefonie i papierku - dodała dyrektor Kudas.

Oferta konferencji jest jak zawsze bardzo bogata. To cykl wykładów i warsztatów. W tym roku początek dał wykład o wdrażaniu tzw. Otwartej Edukacji, która wygłosiła prof. Marlena Plebańska z Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Na konferencji informatycznej w Zespole Szkól Technicznych nie mogło nie być Grażyny Koby, która od 18 lat pisze podręczniki do informatyki dla wszystkich poziomów nauczania. Dziś mówiła jak zachęcić ucznia do programowania. - Przede wszystkim trzeba go zmotywować, pokazać praktyczne zastosowanie, sprawić, żeby on rozumiał to co robi, twórczo go angażować, rozwijać wyobraźnię i ciągle inspirować - radziła.

Przed uczestnikami jeszcze wiele ciekawych prelekcji m.in. o efektywnym wykorzystaniu szkolnej sieci Wi-Fi, bezprzewodowej tablicy interaktywnej, czy szkolnym laboratorium w tornistrze. Konferencja to nie tylko sale wykładowe czy warsztatowe, ale także stoiska. Barbarę Stasiak z firmy Agraf zapytałem o technologiczne hity tej dekady z przeznaczeniem dla szkół. - Hitem ostatnich dwóch lat są cyfrowe laboratoria doświadczalne. Robimy doświadczenia, które od razu wyświetlają się na komputerach - opowiadała.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Jest bardzo wiele plusów korzystania z nowoczesnych technologii, ale są także zagrożenia związane ze złym korzystaniem. Nauczyciele są świadomi tego, że uczniowie uciekają w wirtualny świat, a jednym z najczęstszych ruchów jest ruch palcem po ekranie telefonu dotykowego. Pogłębianie wiedzy nie stoi jednak w opozycji do kształtowania relacji w świecie rzeczywistym, czy porzucenia tradycji czytania papierowych książek. Nawet nazwa konferencji "Nowoczesne Technologie w Służbie Cyfrowej Szkoły" sugeruje, że technologie są dla szkoły, dla człowieka, a nie odwrotnie. Zdaniem Grażyny Koby nie ma sensu zakazywać dzieciom i młodzieży korzystania z nowoczesnych sprzętów, ale trzeba to odpowiednio ukierunkowywać. - Trzeba pokazywać metody wykorzystywania nowoczesnych technologii do różnych czynności, uczyć ich prawidłowych sposobów stosowania - powiedziała Grażyna Koba. - Pokazujemy uczniom jak technologie mogą służyć rozwijaniu swoich umiejętności, kwalifikacji w różnych typach kształcenia i że niekoniecznie muszą to być gry, ale również praca, z której potem są pieniądze - mówiła dyrektor ZST.

Patronem medialnym konferencji jest Radio Plus Radom