Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna, Matka Dobrej Rady
Dziś jest: Piątek, 26 kwietnia 2024

RADOM

Mogli poczuć się jak niepełnosprawni

poniedziałek, 05 grudnia 2016 14:24 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

W Publicznym Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Oprócz zawodów sportowych uczniowie mogli zmierzyć się z codziennymi wyzwaniami niepełnosprawnych.

Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w PG nr 2 rozpoczęły się od zawodów sportowych. Następnie nauczyciele przygotowali zajęcia dla uczniów, którzy mogli zmierzyć się z codziennymi wyzwaniami niepełnosprawnych. - Mieliśmy zakryte oczy i dotykaliśmy różnych rzeczy i musieliśmy powiedzieć co to jest. Mieliśmy też złożyć kartkę bez pomocy rąk. Pani opisywała też jak się czują osoby z autyzmem i zespołem Aspergera. Najtrudniejsze było złożenie karki - mówi Kinga Błaszczyk, uczennica PG nr 2.

Uczniowie szkoły nie mają żadnych problemów, żeby współpracować z osobami niepełnosprawnymi. - To są nasi koledzy z klasy. Normalnie ich traktujemy. To są zwykli ludzie, tylko czasem fizycznie lub umysłowo niepełnosprawni. To nasi przyjaciele, z którymi możemy normalnie porozmawiać - podkreśla Natalia Kołodziejczyk.

Patrycja Owczarek i Michał Bińkowski dodają, że zawsze mogą liczyć na pomoc kolegów i koleżanek ze szkoły.

Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych uświetniła obecność radomskich paraolimpijczyków Alicji Fiodorow, Aleksandra Kossakowskiego oraz ich trenera Jacka Szczygła. Sport to świetna forma, żeby pokazać, że niepełnosprawni potrafią wiele zdziałać. - Jest to jedna z form promocji nie tylko sportu, ale również, żeby pokazać, że osoby niepełnosprawne potrafią zdziałać bardzo wiele. To bardzo dobra akcja, która mam nadzieję będzie kontynuowana przez kolejne lata - mówi Aleksander Kossakowski.

Osoby niepełnosprawne na co dzień spotykają się z wieloma trudnościami. Jedną z nich jest nastawienie społeczne. - Dla mnie trudne było to, że moja niepełnosprawność jest widoczna, więc na początku, kiedy chodziłam do szkoły, byłam wyzywana przez rówieśników, co mi sprawiało wielki ból. Ja się nie poddawałam i z każdym dniem uświadamiałam sobie, że dla mnie to żadna niepełnosprawność. Skoro oni mnie wyzywają, to oni mają z tym problem, a nie ja. U nas zaczyna się dziać coraz lepiej w kraju. Zaczyna się coraz częściej mówić o osobach niepełnosprawnych i właśnie taka akcja jak ta, Dzień Osób Niepełnosprawnych, jest postrzegana trochę inaczej. Akceptują nas, że tak powiem, zwykli ludzie. Coraz lepiej się robi - dodaje Alicja Fiodorow, multimedalistka igrzysk paraolimpijskich.

W Publicznym Gimnazjum nr 2 uczniowie niepełnosprawni mogą liczyć na kilka form pomocy. - Przede wszystkim na pomoc psychologiczną-pedagogiczną. Mamy zajęcia kompensacyjne, zajęcia rewalidacyjne dla dzieci z orzeczeniami. Nauczyciele są odpowiednio wykwalifikowani do pracy z dziećmi. Nie mamy dzieci niepełnosprawnych jeżdżących na wózkach, wiec wszystko jest dopasowane do formy niepełnosprawności - mówi Ewa Izydorska, dyrektor gimnazjum.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest corocznie 3 grudnia. W 1992 roku święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.