Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Pius V, papież
Dziś jest: Wtorek, 30 kwietnia 2024

RADOM

Chcą unieważnienia konkursu na dyrektora ROK

wtorek, 30 maj 2017 12:15 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Powiększa się grono osób i instytucji artystycznych, które apelują do władz Radomia o rezygnację z przeprowadzenia konkursu na dyrektora Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Prezydent Radosław Witkowski nie skorzystał z możliwości przedłużenia kontraktu Maciejowi Żółtowskiemu, a ten do konkursu stawać nie zamierza. Za dyrektorem Radomskiej Orkiestry Kameralnej opowiedzieli się m.in. Krzysztof Penderecki, Zarząd Stowarzyszenia im. Ludwiga van Bethovena, Zrzeszenie Filharmonii Polskich a nawet Filharmonia Poznańska. Z kolei radny Ryszard Fałek zaapelował do władz Radomia o unieważnienie konkursu.

W trakcie poniedziałkowych obrad Rady Miejskiej w Radomiu radny Ryszard Fałek mówił, że w konkursie zostały zawarte błędy, które powinny skutkować jego unieważnieniem. Poinformował, że od kandydatów na dyrektora ROK miasto oczekuje wykształcenia magisterskiego z zakresu: ekonomii, prawa, zarządzania w kulturze, zarządzania i marketingu, natomiast „mile widziane” jest dodatkowe wykształcenie muzyczne:

Wiceprezydent Radomia Karol Semik, który był gościem Bilansu Dnia mówił, że konkurs, jaki proponuje prezydent, zgodnie z przepisami obowiązującymi w urzędzie miejskim, jest przejrzystym sposobem wyboru szefa instytucji artystycznej:

Tymczasem powiększa się grono osób i instytucji artystycznych, które apelują do władz Radomia o nieprzeprowadzanie konkursu na dyrektora Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Elżbieta Penderecka, prezes Zarządu Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena w liście do prezydenta Radomia napisała, że Maciej Żółtowski, jako szef Radomskiej Orkiestry Kameralnej od początku jej istnienia stworzył model jej działania, zbudował od podstaw cały zespół. - Dzięki jego pracy orkiestra ta należy do ścisłej czołówki polskich orkiestr kameralnych. Miasto Radom może być dumne, że pozyskało artystę i organizatora tej miary. Mam nadzieję na kontynuację współpracy z Radomską Orkiestrą Kameralną pod batutą Macieja Żółtowskiego - czytamy w liście.

Również Krzysztofa Pendereckiego zaniepokoiły informacje, że planowane jest otwarcie konkursu na stanowiska dyrektora ROK. - Mam nadzieję, że Pan Prezydent zwróci uwagę na ogromne zasługi tego znakomitego dyrygenta, którego praca na terenie Radomia przyczyniła się do promocji miasta nie tylko w naszym kraju, ale również na arenie międzynarodowej poprzez Konkurs Kompozytorski Arboretum, tak znakomicie przez niego prowadzony - napisał Krzysztof Penderecki.

Również Andrzej Kosendiak, przewodniczący Zarządu Zrzeszenia Filharmonii Polskich zaapelował w liście do prezydenta Radomia o możliwość powołania Macieja Żółtowskiego na stanowiska szefa ROK na kolejną kadencję bez przeprowadzenia konkursu. - W ciągu 10 lat dał się poznać jako kompetentny menedżer i organizator przedsięwzięć artystycznych i edukacyjnych - napisał Andrzej Kosendiak.

Przypomnijmy, że do 19 czerwca można składać oferty w konkursie na dyrektora Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Dotychczasowy dyrektor Maciej Żółtowski kieruje zespołem od 10 lat. Ukończył z wyróżnieniem kompozycję oraz dyrygenturę w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności doskonalił na wielu kursach mistrzowskich.

Dodajmy, że po pierwszych pięciu latach prezydent Andrzej Kosztowniak przedłużył dyrektorowi Żółtowskiemu kontrakt bez ogłaszania konkursu.