Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

RADOM

Karać czy edukować?

wtorek, 25 lipca 2017 12:40 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Edukacja kierowców jest lepszym sposobem niż karanie - uważa ks. Gabriel Marciniak, który sprawuje opiekę duszpasterską przy Automobilklubie Radomskim. Podobną opinię wyrazili przedstawiciele Policji i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu. Dziś wspominamy św. Krzysztofa - patrona kierowców. 

Ks. Marciniak jest zdania, że czasem trzeba karać kierowców. - Dotyczy to głównych wykroczeń drogowych takich jak nadmierna prędkość, czy wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach. Trzeba pamiętać, że jest spora część kierowców, która jeździ samochodem mimo zabranego prawa jazdy. Nawet taka sankcja karna nie wpływa na ich decyzje. Nie dostrzegają konsekwencji swoich czynów, że są zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego - powiedział ks. Marciniak:

Dariusz Piątek, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu jest zdania, że system kar może być elementem edukacji kierowców. - Proszę spojrzeć, jak polscy kierowcy potrafią poruszać się zgodnie z przepisami na słowackich, czy niemieckich drogach. Dlaczego? Bo wynika to z wysokości kar - powiedział dyrektor Piątek:

Podinspektor Stanisław Popiel z mazowieckiej drogówki mówi, Policja stara się wybaczać drobne błędy kierowców, ale są takie wykroczenia, których nie wolno bagatelizować:

O zdanie zapytaliśmy samych kierowców:

W Polsce trwa 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. To czas szczególnego przypomnienia o obowiązku bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Z tej okazji mazowiecka policja opublikowała apel ks. Mirosława Dragiela, kapelana wojewódzkiego policji. Duszpasterz przypomina, że nadmierna prędkość, jazda po alkoholu, nie zapinanie pasów bezpieczeństwa, brak kultury, agresja to czynniki, które mnożą tragedie na drogach. - Nie możemy dostrzegać zagrożeń na drodze lub co gorzej, bagatelizować ich. Nie próbujmy oszukiwać samych siebie, że za wypadki odpowiada jedynie zły stan polskich dróg, warunki atmosferyczne lub po prostu splot zdarzeń, który ludzie nazywają pechem. Musimy zdać sobie sprawę, że często największe zagrożenie drzemie w nas samych - napisał ks. Dragiel. 

W niedzielę, 30 lipca, o godzinie 10.00, na torze Automobilklubu Radomskiego przy ul. Warszawskiej zostanie odprawiona Msza św. z poświęceniem pojazdów. Mszę św. będzie celebrował ksiądz biskup Piotr Turzyński. Autosacrum jest już organizowane od 25 lat we współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.