Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święte Anastazja i Bazylissa, męczennice
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Żelazowice, Libiszów
Dziś jest: Czwartek, 15 kwietnia 2021

RADOM

Na grzyby do ...Sanepidu

wtorek, 03 października 2017 15:26 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Które grzyby są jadalne, a które trujące? Tego można dowiedzieć się w radomskim Sanepidzie, gdzie otwarta została dziś wystawa "Poznaj Grzyby – Unikniesz Zatrucia”. 

To już dziesiąta jubileuszowa wystawa. Dyrektor Sanepidu Lucyna Wiśniewska:

Współorganizatorem wystawy jest co roku Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu. Wicedyrektor Piotr Kacprzak:

Takie wystawy są bardzo ważne, bo skutki zatruć grzybami mogą być tragiczne. W przypadku muchomora sromotnikowego jest to niewydolność wątroby i, przy braku przeszczepu, śmierć. - W tym roku nie notowano zatruć śmiertelnych, ale takie były w poprzednich latach. Ilość zatruć pokarmowych związanych ze zjedzeniem grzybów trujących jest co roku podobna. Obecnie w woj. mazowieckim mamy 19 przypadków zatruć u dorosłych. Na szczęście nie ma zatruć u dzieci - poinformowała Maria Pawlak, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie. Niepokoić powinny bóle brzucha, nudności, wymioty. Wtedy trzeba bez zwłoki zgłosić się do lekarza.

Trzeba wiedzieć, co zbierać ale też jak zbierać. Takich cennych porad udzieliła nam Edyta Nowicka, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. 

Mimo że głównym tematem były grzyby, można było dowiedzieć się także o zagrożeniach w lesie, zakaźnych zagrożeniach. Mówił o nich Grzegorz Stolarek, kierownik oddziału obserwacyjno-zakaźnego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

Wystawę można będzie oglądać do 18 października. Patronuje jej Radio Plus Radom.