Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Lidia
Dziś jest: 03 sierpnia 2020

RADOM

"Alzheimer – choroba XXI wieku"

czwartek, 16 listopada 2017 07:03 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MN/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

To najczęstsza przyczyna otępienia u osób powyżej 65 roku życia - "Alzheimer – choroba XXI wieku" - pod takim hasłem w szpitalu na Józefowie odbyła się konferencja poświęcona specyfice tej choroby, jej przebiegu, dostępnych metodach leczenia oraz prawidłowej opiece nad chorymi.

Alzheimer to choroba dopadająca ludzi w podeszłym wieku. Szacuje się, że za kilka lat problem dotknie ok. 350 mln ludzi na świecie - mówi ordynator neurologii w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym dr Krzysztof Nadgrodkiewicz:

Chorych przybywa niestety także w Radomiu. Najczęściej zgłaszają się oni do poradni w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym. - Nie ma dnia, żeby nie zgłosiła się osoba z pacjentem, u którego podejrzewa chorobę Alzheimera - mówi specjalista neurolog w MSzS Katarzyna Fyrnas:

Osoby z chorobą Alzheimera są zupełnie zależne od swoich opiekunów. Pani Halina od 4 lat opiekuje się swoją chorą matką:

Charakterystycznym objawem choroby Alzheimera są zaburzenia pamięci, które spowodowane są zanikiem tkanki mózgowej. W późnej fazie choroby, chory często ma problemy z samodzielnym przyjmowaniem posiłków, a nawet zapomina o tym, że powinien zjeść - mówi dr Nadgrodkiewicz:

Bardzo ważnymi w poprawie jakości życia chorego są odpowiednia dieta i trening umysłowy - dodaje doktor:

Choroby nie można wyleczyć, ale dostępne obecnie formy leczenia prowadzą do spowolnienia jej postępów oraz złagodzenia jej przebiegu w wyniku działania podawanych leków - mówi dr Fyrnas:

Najważniejsze w przypadku opieki nad chorym, to zachowanie spokoju:

Osoby z Alzheimerem są zupełnie zależne od swoich opiekunów. Ponieważ bardzo często zdarza się, że nie rozpoznają swoich najbliższych, to mają też problem z używaniem przedmiotów codziennego użytku - mogą więc stwarzać relane zagrożenie dla siebie i innych - mówią lekarze:

Rodziny i opiekunowie osób chorych na Alzheimera mogą liczyc na wsparcie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu - mówi dyr. placówki Marcin Gierczak:

Choroba Alzheimera to schorzenie o charakterze neurodegeneracyjnym, którego przyczyny nie są jeszcze znane. Rozpatrywane obecnie hipotezy badawcze koncentrują się na rozmaitych mechanizmach biochemicznych prowadzących do uszkodzenia i przyspieszonego obumierania komórek nerwowych.

W przebiegu choroby Alzheimera dochodzi w konsekwencji do zaniku części struktur mózgowych (objętość mózgu ulega zmniejszeniu) i wystąpienia zaburzeń przewodnictwa nerwowego. Chory staje się coraz mniej samodzielny, następuje bowiem utrata tzw. wyższych funkcji umysłowych, tj. pamięci, orientacji, rozumienia, oceny sytuacji, umiejętności liczenia czy mowy.

Zapraszamy do nas: