Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Piotr Celestyn, papież i pustelnik
Dziś jest: Niedziela, 19 maja 2024

RADOM

Dyrektorzy przeciwni budowie ośrodka szkolno-rehabilitacyjnego

czwartek, 22 lutego 2018 16:03 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Dyrektorzy szkół i poradni negatywnie oceniają pomysł budowy ośrodka szkolno-rehabilitacyjnego dla dzieci i młodzieży w Radomiu. Dyskutowali o tym uczestnicy spotkania, które odbyło się dzisiaj w Urzędzie Miejskim. - Nadal chcemy, by taka szkoła powstała - mówi Marek Szary, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Radni opozycji zarezerwowali w budżecie na 2018 rok na ten cel 500 tysięcy złotych.

 

 

W spotkaniu konsultacyjnym wzięli udział dyrektorzy Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 Specjalnej, Miejskiego Ośrodka Socjoterapii oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych.

W opinii dyrektorów budowa nowej placówki nie jest potrzebna. Te, które już istnieją bardzo dobrze zabezpieczają potrzeby swoich podopiecznych. Mają swoje specjalizacje, a ich wyposażenie jest dostosowane do specyfiki prowadzonych zajęć. - Oczywiście każda z istniejących ma swoje potrzeby i dobrze, że na ten temat zaczęliśmy rozmawiać. Uważam jednak, że wydawanie pieniędzy na tworzenie kolejnej szkoły czy ośrodka byłoby bezcelowe. Doposażenie naszych placówek pozwoli, dużo mniejszym kosztem, spełnić postulat radnych. Jeżeli już są pieniądze w budżecie, to nie wydawajmy ich na nic innego, tylko na dzieci. Uratujmy to co mamy – przekonywała Marzena Radulska-Olifirowicz dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3.

Wnioskodawców reprezentował radny Marek Szary. - Nie wycofujemy się z naszej propozycji, mimo negatywnych wypowiedzi w czasie spotkania. Taka szkoła jest potrzebna. Jestem zdziwiony, że są osoby, które negatywnie oceniają naszą propozycję, czyli stworzenie lepszych warunków w opiece nad dziećmi - powiedział radny Szary.

Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego Anna Ostrowska podkreśliła z kolei, że przepisy prawa oświatowego umożliwiają, tworzenie oddziałów specjalnych w szkołach ogólnodostępnych. - Obecnie Ministerstwo Edukacji zaleca stosowanie modelu edukacji włączającej dla dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Należy także pokreślić, że wyboru odpowiedniej formy kształcenia dziecka podejmuje rodzić. Minister Anna Zalewska wielokrotnie mówiła o tym, że potrzebna jest zmiana myślenia o kształceniu osób z specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Nie można ich zamykać w jednym miejscu. Należy rozwijać edukację włączającą. To rozwiązanie, które od kilku lat znakomicie sprawdza się w jednej ze szkół w podwarszawskich Łajskach – mówiła Anna Ostrowska.