Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna, Matka Dobrej Rady
Dziś jest: Piątek, 26 kwietnia 2024

RADOM

Odczarować zespół Downa...

środa, 14 marca 2018 12:44 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

- Gdyby na świecie żyło więcej osób z zespołem Downa, to na pewno nie byłoby wojen. - przekonuje Tatiana Kaplińska - kierownik Warsztatów terapii Zajęciowej "Do Celu", mama jedenastoletniego Maćka z zespołem Downa. W środę w Radomiu odbyły się obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa przypadającego 21 marca.

Pierwszym elementem obchodów była pantomima "Peregrinus - władca serc " w wykonaniu uczniów V Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Radomiu. "Peregrinus (...)" to historia matki, która dowiedziała się, że jej dziecko urodziło się z zespołem Downa. Uczniowie V LO pokazali emocje targające kobietą oraz zachowanie społeczeństwa w obliczu tej wady genetycznej. Autorką scenariusza pantomimy jest Tatiana Kaplińska, która podobny dramat przeżyła jedenaście lat temu. Jak wyjaśnia, wbrew powszechnemu przekonaniu zespół Downa to nie choroba, a zaburzenie genetyczne. Dodatkowy chromosom kodu genetycznego powoduje niepełnosprawną intelektualną, problemy ze zdrowiem i widoczne stygmaty na twarzy. Jednak ten sam chromosom nazywany jest jednocześnie "chromosomem miłości". - Osoby z zespołem Downa są przepełnione miłością, sympatią i uśmiechem. - przekonuje Tatiana Kaplińska:

 Tolerancja i świadomość społeczna wzrastają, ale cały czas trzeba docierać do świadomości - zwłaszcza osób młodych:

Po występie o swoich doświadczeniach Tatiana Kaplińska opowiedziała zebranym z sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych uczniom. Ci z kolei podkreślają, że była to prawdziwa i potrzebna lekcja wychowawcza:

V Liceum we współpracy z Tatianą Kaplińską już od czterech lat "odczarowują zespół Downa". Agnieszka Gierwatowska - nauczyciel z V Liceum Ogólnokształcącego podkreśla, że w młodych ludziach tkwi duży potencjał i wiele nadziei. Trzeba ich tylko dobrze nakierować:

W rolę matki wcieliła się Wiktoria Stefańska. Jak mówi, ta rola nie jest prosta, jednak warto wysilić się, by propagować szacunek do osób niepełnosprawnych:

Na scenie wystąpił również Filip Kapliński - brat jedenastoletniego Maćka, którego narodziny ukazane są w pantomimie "Peregrinus - władca serc". - Ludzie mogą pomyśleć, że mój niepełnosprawny brat nic nie rozumie. Wcale tak nie jest. - podkreśla i uspokaja wszystkich sceptycznie nastawionych do osób z zespołem Downa:

Uczestnicy mogli również obejrzeć wystawę fotograficzną Doroty Wólczyńskiej - "Dostrzec czlowieka". Na zdjęciach widać przede wszystkim oczy. Oczy, które są zwierciadłem duszy.

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa obchodzony jest 21 marca. Data nie jest przypadkowa. To narodziny wiosny i ludzi wyjątkowych. Ponadto to 21 dzień trzeciego miesiąca w roku, tak jak zespół Downa to trisomia 21 pary chromosomów. Rokrocznie tego dnia by pokazać solidarność z osobami z zespołem Downa zakłada się skarpetki nie do pary. Ma to symbolizować dodatkowy chromosom - chociaż coś nie pasuje - można z tym żyć.