Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Pius V, papież
Dziś jest: Wtorek, 30 kwietnia 2024

RADOM

Jak szybciej złożyć zeznanie podatkowe?

czwartek, 29 marca 2018 09:13 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: ilza.pl
Elżbieta Warchoł

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe i oświadczenie PIT-OP

PFR – wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe: Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe PFR (ang. pre-filled tax return) to propozycja rozliczenia PIT-37 (jeśli uzyskano przychody z zatrudnienia) lub PIT-38 (jeśli uzyskano przychody z kapitałów pieniężnych np. przychody ze zbycia akcji) za rok 2017, przygotowana przez urząd skarbowy. PFR można uzupełnić o ulgi (np. na dzieci), odliczenia czy 1% podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP), dodatkowe przychody oraz koszty uzyskania przychodów. PFR jest przygotowany wyłącznie na podstawie informacji otrzymanych od płatników oraz od organów rentowych. Przed skorzystaniem z PFR należy sprawdzić poprawność danych wykazanych w udostępnionym zeznaniu. Dzięki PFR roczny PIT można złożyć szybko i pewnie, minimalizując ryzyko błędów rachunkowych lub pomyłek, które można popełnić przy samodzielnym przepisywaniu danych z informacji od płatników (np. PIT-11). To urząd skarbowy wpisuje za podatnika przychody, koszty uzyskania przychodów i składki na ubezpieczenia, wykazane w informacjach złożonych przez jego pracodawcę. Podatnik szybciej otrzyma również zwrot nadpłaconego podatku. Ze wstępnie wypełnionego PIT za 2017 r. można skorzystać na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów do dnia 30 kwietnia 2018 r. Pełnomocnik nie może pobrać za podatnika PFR.

Z instrukcji „PFR. Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe za rok 2017” zamieszczonej na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów można dowiedzieć się jak pobrać, podpisać i wysłać PFR.

PIT-WZ – wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego: Urząd skarbowy może wyręczyć podatnika w wypełnieniu rocznego PIT. Wystarczy, że podatnik złoży wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego PIT-WZ za pośrednictwem Portalu Podatkowego, bankowości elektronicznej lub systemu e-Deklaracje. PIT-WZ można składać do dnia 16 kwietnia 2018 r. Urząd skarbowy w ciągu 5 dni roboczych e-mailowo poinformuje o sporządzeniu zeznania (na adres wskazany we wniosku). Po otrzymaniu propozycji zeznania podatnik może je odrzucić lub zaakceptować. Jeśli nie zrobi nic do dnia 30 kwietnia 2018 r., będzie to oznaczać złożenie zeznania.

PIT-OP - 1 procent podatku dla OPP: Jeśli podatnik jest emerytem lub rencistą i chce przekazać 1% swojego podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego, może do dnia 30 kwietnia 2018 r. złożyć oświadczenie PIT-OP (dostępne w formie elektronicznej i papierowej). Urząd skarbowy samodzielnie wyliczy kwotę 1 % podatku i przekaże ją wskazanej przez podatnika OPP. W ten sposób można oszczędzić czas i nie trzeba wypełniać całego zeznania podatkowego. Więcej informacji o PIT-OP znajduje się na Portalu Podatkowym.

Aby skorzystać z PFR, PIT-WZ i PIT-OP nie trzeba posiadać płatnego podpisu elektronicznego. Więcej informacji o usługach znajduje się na Portalu Podatkowym, www.szybkipit.pl oraz profilu SzybkiPIT na FB.(za: Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu)