Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 14 sierpnia 2020

RADOM

Przyszłościowi goście w Radiu Plus Radom

poniedziałek, 30 kwietnia 2018 11:52 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Podopieczni dwóch kolegiów radomskiej Akademii Przyszłości odwiedzili redakcję Radia Plus Radom. Goście zwiedzili redakcję, poznali tajniki pracy dziennikarzy, mogli także przekonać się, czy to proste zajęcie.

Dzieci odwiedziły redakcję Radia Plus Radom. Goście zapoznali się z pracą DJ-ów, dowiedzieli się, jak wygląda praca reportera i jaka jest droga od rozpoczęcia pracy nad materiałem, do osiągnięcia efektu końcowego - tego co "serwowane" jest słuchaczom i czytelnikom. Zwiedzili również najważniejsze pomieszczenia w redakcji, bez których radio nie mogłoby funkcjonować: emisję, newsroom oraz studio nagrań. Jednych zaintrygowała konsoleta, a raczej znajdujące się na nich przyciski, inni zajęli się obróbką dźwięków, niektórzy zachwycili się "prezenterką".

Rozmawialiśmy z młodymi gośćmi - Wiktorią, Olą, Dominikiem i Amelką. Przyznają, że inaczej wyobrażali sobie radio i pracę w mediach. Niektórzy podkreślają, że mogliby związać przyszłość z dziennikarstwem, inni stawiają nie na przeprowadzanie wywiadów, ale ich udzielanie:

Akademia Przyszłości to projekt, dzięki któremu dzieci potrzebujące mentalnego wsparcia przełamują swoje bariery i pewniej mogą wkraczać w dorosłość. Każdemu uczniowi przypisany jest jeden wolontariusz, który raz w tygodniu spotyka się ze swoim podopiecznym, poznaje jego problemy, a także próbuje podsunąć rozwiązanie "dając wędkę, a nie rybę". W ramach Akademii raz w miesiącu odbywają się również spotkania wszystkich uczniów i opiekunów. W tym roku projektem objęte są dwie radomskie szkoły. Dzieci wybierane do programu borykają się z różnymi problemami: - Czasem są to rodziny dysfunkcyjne, czasem dzieci są po prostu bardzo nieśmiałe, są również dzieci nadpobudliwe. Dzieci zmagają się także z problemami osobowościowymi - nie potrafią znaleźć się w określonej sytuacji. - wyjaśnia Monika Szczepanik - koordynatorka Akademii Przyszłości w Radomiu. Wtedy na ratunek wkracza tutor, który rozmawia, stara się - wspólnie z podopiecznym - wymyślić rozwiązanie problemów. W podopiecznych widać przemianę, a to świadczy o wielkiej potrzebie kontynuowania projektu. Wkrótce ruszy nabór wolontariuszy do kolejnej edycji Akademii. O szczegółach podczas wizyty opowiedziała Monika Szczepanik:

Nie byłoby projektu, gdyby nie zaangażowanie wolontariuszy. To oni spotykają się z najmłodszymi, wchodzą w ich świat, rozwiązują problemy. Wśród wolontariuszy jest Bartek, przedsiębiorca z Radomia. Jak przyznaje, Akademia zmienia również wolontariuszy:

Wkrótce ruszy rekrutacja wolontariuszy do Akademii Przyszłości na rok szkolny 2018/2019.

Zapraszamy do nas: