Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Joanna Beretta Molla
Dziś jest: Niedziela, 28 kwietnia 2024

RADOM

Pieniądze w rękach radomian! Czas głosować

środa, 30 maj 2018 10:46 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Dwieście pięć projektów, miesiąc na głosowanie, istotne zmiany w formule, a w puli blisko pięć milionów złotych. W piątek rusza głosowanie na projekty w Budżecie Obywatelskim 2019.

Rekord i zmiany

W tym roku na karcie do głosowania znalazła się rekordowa liczba projektów. Głosy oddawać można na projekty w obszarze ogólnomiejskim, pięciu obszarach osiedlowych oraz obszarze instytucjonalnym. Ten ostatni to nowość, którą udało się wypracować podczas warsztatów ewaluacyjnych w grudniu ubiegłego roku. W obszarze instytucjonalnym znajdują się "projekty szkolne", które wśród radomian budziły wiele kontrowersji. - Po warsztatach zdecydowaliśmy o pewnych zmianach. Chcemy, aby budżet obywatelski był jak najlepszy, jak najbardziej przyjazny, a przede wszystkim odpowiadał na potrzeby radomian. - mówi prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Do podziału jest 4 miliony 800 tysięcy złotych. Na obszar instytucjonalny przeznaczonych zostanie 600 tys zł, na projekty osiedlowe również 600 tys. na każdy z pięciu obszarów. W puli projektów ogólnomiejskich znajdzie się 1 200 000 zł. - Dzięki takiemu podziałowi większą szansę na na zwycięstwo mają projekty osiedlowe, mocno lokalne. Projekty ogólnomiejskie to duże przedsięwzięcia, z których korzystają wszyscy radomianie. - Są to zarówno duże infrastrukturalne ale i miękkie, np. koncerty. - wyjaśnia Mateusz Tyczyński - dyrektor kancelarii prezydenta:

Jakie obszary?

W obszarze ogólnomiejskim znalazło się 66 projektów:

 Obszar I obejmuje: Śródmieście, Miasto Kazimierzowskie, Planty i osiedle XV-Lecia. Tutaj wybierać można między 43 projektami.

Obszar II to: Ustronie, Prędocinek, Młodzianów, Godów, Malczew, Nowiny Malczewskie, Idalin i Janiszpol, a głosy oddawać można na 12 pomysłów.

Obszar III obejmuje: Południe, Żakowice, Potkanów, Krychnowice, Jeżową Wolę, Pruszaków, Wośniki, Halinów, Borki, Zamłynie, Kozią Górę, Kierzków oraz Kończyce. Znajduje się w nim 27 projektów.

Obszar IV skupia: Gołębiów II, Gołębiów Wójtostwo, Brzustówkę, Mleczną, Krzewień, Akademickie, Michałów, Józefów, Obozisko, Koniówkę, Kaptur, Stare Miasto, Wacyn, Młynek Janiszewski, Wólkę Klwatecką, Firlej, Wincentów, Wielogórę, Hutę Józefowską oraz zachodnią część XV-Lecia. Tutaj do wyboru jest 29 projektów.

Obszar V to: Glinice, Dzierzków, Długojów, Malenice, Sadków, Nad Potokiem, Gołębiów, Gołębiów I, Stara Wola Gołębiowska, Rajec Szlachecki, Rajec Poduchowny i Nowa Wola Gołębiowska. W tym obszarze głosować można na 13 projektów.

Obszar instytucjonalny obejmuje całe miasto, a głosujący wybierać mogą w 15 projektach.

Rusza głosowanie

Głosowanie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2018 rozpocznie się w piątek, 1 czerwca i potrwa przez cały miesiąc.

Stałe punkty głosowania będą się mieściły w tych samych miejscach co w poprzednich latach. Są to:

  • Centrum Organizacji Pozarządowych ul. Struga 1 w godzinach 7.30-19.00 (1 Czerwca od 7.30-15.30),
  • Biuro Obsługi Mieszkańca ul. Kilińskiego 30 w godzinach od 7.30 do 16.30,
  • Biuro Rady Miejskiej ul. Moniuszki 9 od 7.30- 15.30,
  • Referat Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta ul. Żeromskiego 53 od 7.30 do 15.30.

Głosować będzie można także w punkach mobilnych oraz przez Internet. Punkt mobilny każdy zainteresowany może zgłosić osobiście lub na adres konsultacje@umradom.pl poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza. Harmonogram punktów mobilnych można śledzić na stronie www.konsultacje.radom.pl. Do tej pory zgłoszono ponad 60 punktów mobilnych.

Do głosowania oraz promowania swoich projektów zachęca prezydent Radomia Radosław Witkowski:

Wyniki głosowania poznamy pod koniec lipca.