Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY
Patron dnia: św. Juliusz I, papież
Dziś jest: Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

RADOM

"Nie" dla dysproporcji w podziale unijnych środków

poniedziałek, 16 lipca 2018 16:04 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

- Nie zgadzamy się na dysproporcje i chcemy dołożyć wszelkich starań, aby region radomski był bardzo mocno eksponowany w kolejnej perspektwywie przy podziale środków unijnych. - zapewniał podczas konferencji prasowej kandydat na prezydenta Radomia minister Wojciech Skurkiewicz.

Czy Mazowsze w kolejnej perspektywie finansowania unijnego skorzysta czy nie skorzysta? - pojawiły się różne spekulacje dotyczące kolejnej perspektywy unijnej w odniesieniu do wyłączenia statystycznego Warszawy z województwa mazowieckiego. - Żeby na ten temat mówić, trzeba cofnąć się do roku 2011, kiedy negocjowana była obecna perspektywa finansowa. Wtedy niestety samorząd województwa mazowieckiego ustami pana marszałka Adama Struzika bronił się tym podziałem statystycznym. - mówi europoseł Zbigniew Kuźmiuk i dodaje: - Mazowsze w ten sposób straciło miliard euro w rozdziale środków finansowych:

Gigantyczne dysproporcje w podziale środków zauważa minister Wojciech Skurkiewicz - kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Radomia. - Znaczna część środków jest absorbowana z jednej strony przez Warszawę, z drugiej przez subregion północny. My się z tym absolutnie nie zgadzamy. - podkreśla minister Skurkiewicz:

- Aby rozwój całego regionu był zrównoważony przede wszystkim musi się zmienić polityka marszałka Adama Struzika. - mówi poseł Anna Kwiecień:

O kilkukrotnej korespondencji z marszałkiem o wprowadzeniu realnego podziału województwa mazowieckiego informuje poseł Andrzej Kosztowniak:

Ze słowami parlamentarzystów nie zgadza się Marta Milewska - rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego: - Nie przypominam sobie, aby którykolwiek z polityków biorących udział w konferencji wspierał pana marszałka w staraniach o podział statystyczny:

- Dysproporcje są zjawiskiem naturalnym, zwłaszcza w regionach, które w swoim obrębie mają stolicę - naturalne koło zamachowe gospodarki. Te muszą się z nimi mierzyć. - dodaje rzeczniczka:

Przez ostatnie kilkanaście lat do regionu radomskiego zarząd województwa skierował blisko dwa miliardy złotych z Unii Europejskiej.