Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Stanisław Kazimierczyk, prezbiter
Dziś jest: Niedziela, 05 maja 2024

RADOM

Ból gardła i chrypka to nie zawsze przeziębienie!

czwartek, 20 września 2018 09:29 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com (Free-Photos)
Weronika Chochoł

Męczą cię przewlekła chrypka, ból gardła, masz problemy z przełykaniem? To może być nowotwór głowy lub szyi. Radomskie Centrum Onkologii zaprasza na bezpłatne badania profilaktyczne.

Ogólnopolskie badania

Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi jest odpowiedzią na znaczy wzrost zachorowalności na nowotwory głowy i szyi w ostatniej dekadzie. W ramach VI Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi można bezpłatnie zbadać się pod kątem nowotworu. Badania prowadzone są w całej Polsce. W Radomiu przeprowadzi je Radomskie Centrum Onkologii.

Co powinno zaniepokoić?

Nowotwór głowy lub szyi objawia się niepozornie, a jego symptomy często są lekceważone. U 60 procent pacjentów w Polsce choroba ta wykrywana jest zbyt późno. Nowotwory głowy i szyi dotyczą wszystkich zmian nowotworowych zlokalizowanych w obszarze głowy i szyi (z wyjątkiem mózgu). Charakterystyczne objawy, które powinny wzbudzić czujność to przede wszystkim utrzymujące się przez minimum trzy tygodnie:

  • pieczenie języka
  • niegojące się owrzodzenie oraz/lub czerwone albo białe naloty w jamie ustnej
  • ból gardła
  • przewlekła chrypka
  • guz na szyi
  • zmiana tonu głosu
  • niedrożność nosa oraz/lub krwawy wyciek z nosa
  • ból w trakcie przełykania oraz/lub problemy z przełykaniem

Guzki najczęściej umiejscowione są w: błonie śluzowej górnych dróg oddechowych w przełyku (w tym: jamie ustnej, gardle, krtani) jamie nosowej i zatokach śliniankach tarczycy i gruczołach przytarczycowych tkance miękkiej, kościach i na skórze.

Do czynników zwiększonego ryzyka zachorowania na nowotwór głowy, szyi oraz ucha należą narażenia na tytoń, nadużywanie alkoholu, ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV), zakażenia wirusowe oraz czynniki środowiskowe. Pewne znaczenie mają również nawyki dietetyczne – brak witamin, owoców i warzyw. To są także czynniki związane ze środowiskiem - przede wszystkim smog.

Rak to nie wyrok!

Szybkie wykrycie daje większe szanse na wyleczenie nowotworu. Onkolog nie powinien nikogo odstraszać. - Laryngolog w swojej karierze widzi kilkanaście nowotworów - tyle ile onkolog widzi dziennie. ta profilaktyka nie powinna odstraszać. My w dziedzinie nowotworów mamy być diagnozowani onkologicznie. Onkolog to dobrodziejstwo - mówi Barbara Czerska - honorowy rzecznik Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi:

Co? Gdzie? Kiedy?

W Radomiu badania prowadzi Radomskie Centrum Onkologii. Badania odbędą się w najbliższy piątek, 21 września. Zapisy prowadzone są pod numerem 48 377 90 23.