Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 14 sierpnia 2020

RADOM

20 lat Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego

czwartek, 04 października 2018 13:55 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
Magdalena Gliszczyńska

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Mazowiecki Szpital Specjalistycznego na radomskim Józefowie. To czas ogromnego postępu w medycynie oraz ludzi, którzy przez te lata nieśli profesjonalną pomoc.

Jubileusz to okazja do wspomnień, jak wiele się zmieniło w wyposażeniu Szpitala, jak zmieniły się metody diagnostyczne i jak bardzo wzrosły możliwości leczenia pacjentów. - Początki były bardzo trudne, wiele lat trwała sama budowa. Przez te lata wiele się zmieniło - mówi Bożenna Pacholczak dyrektor ds. finansowych lecznicy, wiceprzewodnicząca sejmiku

Historia zaczyna się w 1981 roku, kiedy rozpoczęto budowę szpitala na Józefowie – tak potocznie od nazwy dzielnicy nazywa się nowo wznoszony szpital. To było wówczas wielkie wydarzenie w historii miasta, regionu i lokalnej służby zdrowia. Miały się wówczas urzeczywistnić marzenia na miarę potrzeb – kładąc kres dotkliwemu deficytowi łóżek szpitalnych w województwie radomskim. W tamtym czasie marzeniem było zbliżyć się do średniej krajowej, osiągnąć wskaźnik liczby łóżek na 1000 mieszkańców, pragnieniem było równać do najlepszych.Budowa szpitala postępowała powoli, napotykała na liczne trudności, były nawet na początku plany, by to było centrum biznesowe, a nie lecznice, niektórzy nie wierzyli że się uda, media pisały „chory szpital”.Przełomowy okazał się rok 1995 i 1996. Tempo budowy szpitala uległo widocznemu przyspieszeniu. Powróciły marzenia, ale zmieniły się cele. Już nie ilość łóżek szpitalnych wyznaczała poziom lecznictwa, lecz możliwości szybkiej diagnostyki i wysoko specjalistycznego leczenia. Zmieniały się cele, ale jedno pozostało bez zmian. Nadrzędną wartością było dobro pacjenta, oczekującego na szybką, skuteczną pomoc lekarską.

1998 rok – to był rok kiedy można powiedzieć zakończyła się batalia o nowoczesny wizerunek szpitala. Mamy w Radomiu piękną, doskonale wyposażoną placówkę lecznictwa zamkniętego i wysoko wykwalifikowaną kadrę – prawdziwą perłę na Mazowszu.A dlaczego rok 1998 był tak ważny, mimo że już od 1995 roku szpital funkcjonuje, przyjmuje pierwszych pacjentów i otwierane są kolejne oddziały? Otóż w styczniu 1998 roku następuje wyłączenie ze struktur organizacyjnych szpitala i przekazanie w kompetencję Zarządowi Miasta Radomia – Przychodni dla studentów.

Maj – 1998 – rozpoczynają działalność: Samodzielna Poradnia Diagnostyki Kardiologicznej, Poradnia Ginekologiczna, Poradnia Zakładowa.

Sierpień – przekształcenie WSzS w Radomiu w samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej pod dotychczasową nazwą – Wojewódzki Szpital Specjalistyczny. A potem uruchomione były kolejne oddziały. Dziś Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. jest największym szpitalem w południowej części województwa mazowieckiego. Do dyspozycji pacjentów ma 760 łóżek szpitalnych. Świadczenia zdrowotne udzielane są w 21 oddziałach szpitalnych, w których rocznie leczonych  jest ok. 37 tys. pacjentów. Jako jedyna placówka na tym obszarze leczy pacjentów wymagających interwencji kardiochirurgicznych, neurochirurgicznych, diagnostyki i leczenia z zakresu onkologii klinicznej, chirurgii dziecięcej oraz otolaryngologii.

Szpital posiada blok operacyjny z dziewięcioma nowocześnie wyposażonymi salami operacyjnymi. A ostatnio wizytówką jest niedawno oddana do użytku sala hybrydowa. 

Zapraszamy do nas: