Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Stanisław Kazimierczyk, prezbiter
Dziś jest: Niedziela, 05 maja 2024

RADOM

Pomóż kotom przetrwać zimę

niedziela, 02 grudnia 2018 21:26 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: pixabay
Elżbieta Warchoł

Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędy Miejskiego apeluje o pomoc wolno żyjącym kotom

To apel do mieszkańców Radomia, w szczególności do zarządców budynków, administratorów nieruchomości, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych o pomoc wolno żyjącym kotom, nie tylko szczególnie w trudnym okresie jesienno-zimowym, ale w ciągu całego roku. Na terenie naszego miasta, w piwnicach, na podwórkach czy działkach, codziennie spotykamy koty. W większości zwierzęta te urodziły się na wolności i nigdy nie były udomowione. Ustawa o ochronie zwierząt definiuje je jako wolno żyjące. Koty te nie są zwierzętami bezdomnymi, dlatego też nie można ich wyłapywać, ani gdziekolwiek wywozić, umieszczać w schroniskach dla bezdomnych zwierząt, lecz stwarzać warunki bytowania w miejscach ich dotychczasowego schronienia. Ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni (myszy i szczurów).

Koty wolno żyjące (dzikie, miejskie, piwniczne) są elementem ekosystemu miejskiego, a ich los zależy od wrażliwości i dobrej woli człowieka. Wzorem lat ubiegłych zwracamy się z apelem do mieszkańców Radomia o pomoc kotom wolno żyjącym w zapewnieniu opieki i ochrony, zwłaszcza w trudnym zimowym czasie. Możemy im pomóc poprzez udostępnienie schronienia, przede wszystkim w piwnicach budynków mieszkalnych w nieużywanym (wydzielonym) pomieszczeniu piwnicznym, z możliwością swobodnego wejścia i wyjścia (np. poprzez wykonanie w okienkach piwnicznych otworów 20x20 cm lub zamontowanie okienka z ruchomą klapką, aby zapobiec stratom ciepła). Pomieszczenie, w którym przebywają koty powinno być zamknięte.

UWAGA! Opiekunowie, którzy dokarmiają koty, winni pamiętać oraz przestrzegać zasad czystości i porządku w miejscach dokarmiania, które powinno być zaciszne, usytuowane z dala od ludzi i ruchu ulicznego. Powinno być zawsze czyste i schludne. Resztki jedzenia powinny być na bieżąco usuwane, a miseczki czyste; nie zostawiajmy resztek rozkładającego się jedzenia. Sprzątajmy również piwnice, w których  bytują koty, aby lokatorzy mieli jak najmniej powodów do niezadowolenia. W celu kontroli populacji kotów wolno żyjących zalecana jest ich sterylizację i kastrację. Rokrocznie w Radomiu organizowana jest  akcja sterylizacji i kastracji dziko żyjących kotów. Gmina Miasta Radomia na ten cel przeznacza środki finansowe. Na rok 2019 planuje się przeznaczyć kwotę w wysokości 40 000,00 złotych. Informacje o akcji sterylizacji/kastracji kotów wolno żyjących (dzikich) można będzie uzyskać na stronie www.zwierzetawradomiu.pl, która poświęcona jest zwierzętom.(za: UM Radom)