Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

RADOM

Wisła podmyła most w Solcu. Pękł wał przeciwpowodziowy k. Tarłowa.

niedziela, 18 maj 2014 21:49 / Autor: Jacek Wieczorek
Jacek Wieczorek

Rwący nurt Wisły podmył w niedzielę 100 tonowe przęsło budowanego mostu, który w przyszłości ma połączyć Solec i Kamień.

Ok. godz. 22.00 pękł wał przeciwpowodziowy w miejscowości Wesołówka w gminie Tarłów i przez pięciometrową wyrwę woda rozlewa się na łąki i pola uprawne, ale strażacy zapewniają, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców. Woda przybiera błyskawicznie, na wodowskazie w Połańcu stan alarmowy na Wiśle został przekroczony o 2,5 metra, w Zawichoście Wisła ma już ponad 8 metrów, to ponad 183 centymetry powyżej stanu alarmowego. Rzeka Kamienna w Wąchocku podniosła się do 270 cm. Trwa stan alarmowy.

Od soboty w Solcu, Chotczy i Przyłęku trwa stan alarmowy. W niedzielę, w stan gotowości zostali postawieni wszyscy strażacy w powiecie lipskim, w odwodzie są strażacy z Iłży, Jedlni-Letnisko i Suchej oraz z Gozdu i Skaryszewa. Pod stałą obserwacją są wały, a w miejscach, które tego wymagały prowadzono naprawy.
Na miejscu podtopień był dzisiaj wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski oraz Gustaw Mikołajczyk, szef straży na Mazowszu.

O godz. 20.00 w Lipsku strażacy mieli zgromadzić znaczne siły. W okolicach Solca nad Wisłą, po obu stronach rzeki woda się podnosi, mieszkańcy okolicznych wsi mają być przygotowani na ewakuację.