Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 14 sierpnia 2020

RADOM

Tablica pamiątkowa dla Marii Kelles-Krauz?

czwartek, 14 lutego 2019 11:06 / Autor: Monika Nowakowska
foto: wikipedia
Monika Nowakowska

Czy wybitna radomianka Maria Kelles-Krauz doczeka się tablicy pamiątkowej? Z inicjatywą umieszczenia na ścianie ratusza tablicy poświęconej pierwszej w Polsce przewodniczącej Rady Miejskiej wyszła grupa radomian. Władze Radomia popierają inicjatywę.

1 kwietnia 1919 roku Maria Kelles-Krauz, jako pierwsza kobieta w Polsce została przewodniczącą Rady Miejskiej w Radomiu. W tym roku, z okazji 100-lecia tego wydarzenia grupa radomian chce upamiętnienia tego bezprecedensowego wówczas wydarzenia.

Władze miasta popierają inicjatywę. - Jesteśmy zainteresowani upamiętnieniem tego ważnego wydarzenia - mówi prezydent Radosław Witkowski:

Do Urzędu Miejskiego w Radomiu wpłynął już wniosek o patronat nad imprezą. - Takie postacie w historii Radomia warto przypominać i warto o nich mówić - dodaje dyrektor Kancelarii Prezydenta Miasta Mateusz Tyczyński:

Szczegóły przedsięwzięcia nie są jeszcze znane. - Prezydent zgodził się na udzielenie patronatu. Po szczegółowych rozmowach podejmiemy decyzję czy będzie to tablica, a jesli tak, to czy zawiśnie na frontowej ścianie ratusza, czy wewnątrz - mówi Mateusz Tyczyński. Jednoczesnie zapewnia, że miasto znajdzie pieniądze na sfinansowanie ewentualnej tablicy:

Pomysłodawczynią upamiętnienia Marii Kelles-Krauz jest wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu Agata Morgan.

Maria Kelles-Krauz z d. Nynkowska (1882-1969) - wybitna działaczka społeczna i polityczna (PPS), żona dr. Stanisława Kelles-Krauza. W latach 1915-1918 aktywnie działała w organizacjach niepodległościowych. Była inicjatorką powstania w Radomiu Miejskiej Biblioteki Publicznej. W 1919 r. została pierwszą w historii Europy kobietą wybraną na funkcję prezesa Rady Miejskiej. W RM zasiadała przez pięć kadencji. Po wojnie przebywała w Danii, gdzie tłumaczyła na polski duńską literaturę. Po powrocie do Polski zamieszkała wraz z mężem w Warszawie

Zapraszamy do nas: