Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

RADOM

Uczczą pamięć o 72. pułku piechoty

wtorek, 21 maj 2019 12:56 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Radomianie pamiętają o stacjonującym w Radomiu 72. pułku piechoty - okazją do upamiętnienia będzie przypadająca w tym roku 80. rocznica wybuchu II wojny światowej.

Działające w Radomiu Stowarzyszenie Rodzin i Sympatyków Żołnierzy 72. pułku piechoty imienia Dionizego Czachowskiego już przygotowuje się do obchodów. W programie poza uroczystościami w kościele garnizonowym i po raz pierwszy pod pomnikiem jednostki u zbiegu ulic Malczewskiego i Struga także wykłady i prelekcje w szkołach, wycieczka szlakiem walk żołnierzy i odtworzenie szczątków sztandaru pułku.

Członkom stowarzyszenia zależy na propagowaniu historii pulku i utrwaleniu pamięci o bohaterskiej jednostce, która niemal kompletnie została rozbita podczas kampanii wrześniowej 1939 roku w walce z Niemcami.

- Dla nas, Polaków jest to rocznica zarówno chwały i tragedii - mówią wiceprezes stowarzyszenia Andrzej Chałubiński i prezes Andrzej Mędrzycki:

Stowarzyszenie chce od września ruszyć z cyklem wykładów do szkół w Radomiu. Na spotkaniach będą mówić o historii radomskiego pułku - mówi prezes stowarzyszenia Andrzej Mędrzycki:

- Chcemy popularyzować wiedzę historyczną o udziale pułku w kampanii wrześniowej, głównie wśród młodzieży. Jesteśmy już po rozmowach z Wydziałem Edukacji UM w Radomiu, aby we wrześniu ruszyć z cyklem wykładów w szkołach - mówi prezes. Stowarzyszenie chce także pomóc w nawiązaniu współpracy między dyrekcjami szkół w Konopnicy oraz Zespołu Szkół ZDZ w Radomiu noszących imię pułku w kwestii nawiązania bliższej współpracy i wzajemnego udziału delegacji młodziezy we wrześniowych uroczystościach.

 Pasjonaci historii chcą także zorganizować we wrzesniu wycieczkę szlakiem terenów walk pułku w obronie zachodnich granic i cmentarzy, na których leżą żołnierze. To rejon Polski między Wieluniem a Pabianicami:

Ambicją Stowarzyszenia jest też próba odtworzenia sztandaru pułku, który w tajemniczych okolicznościach trafił w czasie wojny do Drezna, a potem do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Mocno zniszczony sztandar wymaga rekonstrukcji:

Stowarzyszenie przygotowuje także film, który w pigułce będzie przedstawiał historię pułku. Obraz ma być gotowy do końca czerwca, a jego premiera odbędzie się 1 września w szkołach ZDZ noszących imię Żołnierzy 72 pułku piechoty: