Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Sykstus II, papież i męczennik
Dziś jest: 07 sierpnia 2020

RADOM

Nieudzielenie absolutorium nieważne! PiS komentuje

środa, 07 sierpnia 2019 13:31 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Nieudzielenie absolutorium prezydentowi Radomia jest nieważne. Tak orzekła Regionalna Izba Obrachunkowa. Sprawę komentuje PiS.

Radomscy radni nie udzielili prezydentowi absolutorium na sesji 24 czerwca. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Jak tłumaczyli, powodem były zaniedbania w inwestycjach miejskich.

Dziś prezydent Radosław Witkowski przedstawił orzeczenie Regionalnej Izby Obrachunkowej, która orzeka o nieważności tej uchwały.

- Regionalna Izba Obrachunkowa uchyliła tę uchwałę, wskazując, że rada miejska dopuściła się istotnego naruszenia przepisów ustawy o samorządzie gminnym – mówi prezydent Radosław Witkowski.

W uchwale Regionalnej Izby Obrachunkowej czytamy, że skład orzekający stwierdził, że nieudzielenie absolutorium nie wykazuje dostatecznie uzasadnionych przesłanek do negatywnej oceny wykonania budżetu.

Radni wskazali jako powód nieudzielenia absolutorium pięć inwestycji – przebudowę drogi krajowej 9 i 12, trasę N-S, rewitalizację Kamienicy Deskurów, rewitalizację Ratusza oraz obsługę terenów Radomskiego Centrum Sportu.

„W szczególności Skład Orzekający uznał, że Komisja [Rewizyjna Rady Miejskiej w Radomiu – przyp. red.] nie przeanalizowała przyczyn braku realizacji określonych zadań inwestycyjnych”

- Według Regionalnej Izby Obrachunkowej radni winni byli wskazać, że te przyczyny leżą bezpośrednio po stronie prezydenta Radomia i są efektem nieprawidłowych działań prezydenta – tłumaczy prezydent.

Prezydent wzywa radnych do usunięcia naruszenia ustawy o samorządzie gminnym.

Radosław Witkowski apeluje również do przewodniczącego klubu PiS Dariusza Wójcika, aby przewodniczący Łukasz Podlewski przestał być przewodniczącym komisji rewizyjnej.

Do sprawy odniósł się Dariusz Wójcik, szef klubu PiS w Radzie Miejskiej. - Opinia RIO nie ma żadnego znaczenia, bo prezydent nie posiada absolutorium. Nie będziemy zmuszani przez RIO do jakichkolwiek zachowań. Nadal podtrzymuję, że absolutorium nie należało się prezydentowi Radomia - komentuje radny Wójcik:

Zapraszamy do nas: