Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

RADOM

Radomscy terytorialsi w służbie szpitalom

niedziela, 10 maj 2020 10:50 / Autor: Weronika Chochoł
fot. 62 Batalion Lekkiej Piechoty w Radomiu
Weronika Chochoł

Organizują transporty żywności, obsługują izolatoriu, mierzą temperaturę. W ramach akcji "Odporna Wiosna", żołnierze 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu działają w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu, Powiatowych Szpitalach w Przysusze i Lipsku, a także radomskim izolatorium. 

W skrócie można powiedzieć, że żołnierze WOT z radomskiego batalionu już od blisko dwóch miesięcy są wsparciem dla funkcjonujących na ziemi radomskiej placówek oraz ich personelu. Wśród zadań ""terytorialsów" są m.in: pomiar temperatury ciała każdemu pacjentowi, który chce wejść na teren szpitala, organizowanie transportu, załadunki i rozładunku środków ochrony osobistej dla Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Z pomocy korzystają również placówki poza Radomiem. Przy szpitalu w Iłży dzięki wsparciu "terytorialsów" rozstawione zostały namioty dla personelu medycznego czy przywiezione środki ochrony osobistej.

Ważnym elementem walki z Covid-19 była również organizacja dekontaminacji pomieszczeń i terenu wokół Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego. "Terytorialsi" wspomagają również szpital psychiatryczny w Krychnowicach, gdzie dostarczają artykuły spożywcze, przekazane przez Radomski Bank Żywności czy Izolatorium w Radomiu, w którym zajmują się kompleksową obsługą.

- W tych trudnych czasach z jakimi mamy dzisiaj do czynienia, z tymi  nowymi wezwaniami możemy liczyć na pomoc przyjaciół, bo tak na prawdę przyjaciół poznaje się właśnie w takich kryzysowych sytuacjach. W tym gronie są oczywiście żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z Radomia, którzy każdorazowo w ekspresowym tempie udzielają nam wsparcia niemalże w każdym zakresie - mówi Elżbieta Cieślak, rzecznik Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Terytorialsi dali się poznać dzięki pomocy osobom najuboższym i starszym, jednak odpowiadają również na potrzeby służby zdrowia - zauważa ppłk Łukasz Baranowski - dowódca 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu i dodaje: - Jeżeli już jest taka sytuacja, że sami nie mamy możliwości zrealizować jakiegoś zadania, to zrobimy wszystko, żeby zrobić to wspólnie z inną instytucją. Tak było w przypadku dekontaminacji szpitala w Radomiu, gdzie dzięki zaangażowaniu i wsparciu Wiceministra Obrony Narodowej Wojciecha Skurkiewicza, został skierowany do tych działań specjalistyczny Pułk Chemiczny z Brodnicy:

   

Więcej o akcji "Odporna Wiosna" pisaliśmy tutaj.