Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Antoni, opat
Dziś jest: Niedziela, 17 stycznia 2021

RADOM

Wielka mała retencja w radomskich lasach. Powstaną nowe zbiorniki

środa, 03 czerwca 2020 14:20 / Autor: Weronika Chochoł
fot. radom.radom.lasy.gov.pl
Weronika Chochoł

Zatrzymują wodę, zwiększają bioróżnorodność, są niepozorne i niedoceniane. Mowa o elementach małej retencji w lasach, która pełni wielką funkcję.

Królewskie Źródła w Nadleśnictwie Kozienice, progi pomagające zatrzymać wodę na śródleśnym bagnie „Trzcinnik” w Puszczy Kozienickiej, „Trzy Stawy” w leśnictwie Jedlnia... Często przechodzimy obok tych elementów leśnej infrastruktury, nie mając pojęcia, jak ważną rolę pełni mijany przez nas stawik czy zastawka - podkreśla Edyta Nowicka - rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu:

„Trzy Stawy” w leśnictwie Jedlnia, a co poza tym?

W ciągu ostatnich dwudziestu dwóch lat na projekty dotyczące małej retencji wydano 914 mln zł. W tym czasie powstało ponad dziesięć tysięcy obiektów retencyjnych w lasach (małe zbiorniki, oczka wodne, progi, zastawki czy groble). Ponad dwa tysiące kolejnych ma być gotowe w ciągu najbliższych dwóch lat.

W planach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu jest wyremontowanie kolejnych elementów małej retencji. Projekty współfinansowane są ze środków unijnych i - jak mówi Edyta Nowicka - jest się czym chwalić:

Mała retencja rośnie w siłę. Prezydent Andrzej Duda poinformował wczoraj o nowym rządowym programie, dzięki któremu będzie można otrzymać do 5 tys. zł dotacji na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe.

Leśnicy korzystają ze środków unijnych, muszą mieć stosowną dokumentację i pozwolenia. W o wiele lepszej sytuacji są ogrodnicy czy rolnicy - każdy może mieć u siebie elementy małej retencji:

To ważne, zwłaszcza, że dane Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” nie napawają optymizmem. Polska ma jedne z najmniejszych zasobów wodnych w Europie - Na jednego mieszkańca kraju rocznie przypada około 1/3 tego, co na przeciętnego Europejczyka.

Warto dodać, że za budowę zbiornika „Trzy Stawy” Nadleśnictwo Radom otrzymało w 2015 roku nagrodę „Lidera małej retencji nizinnej”.

Obecnie uruchomione zostały trzy programy krajowe, których celem jest wspomaganie małej retencji na terenach wiejskich i miejskich. Działania na rzecz magazynowania wody prowadzą także WFOŚiGW i samorządy lokalne. Również w wielu gminach są realizowane programy samorządowe, dofinansowujące działania pro-retencyjne. Także dla osób prywatnych, jak np. dofinansowanie do zbiorników na deszczówkę. O szczegółach programów przeczytać można TUTAJ