Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Archaniołowie Michał, Rafał i Gabriel
Dziś jest: 29 września 2020

RADOM

RCO otwiera punkt konsultacji urologicznych

czwartek, 10 września 2020 11:31 / Autor: Monika Nowakowska
foto: RCO
Monika Nowakowska

Radomskie Centrum Onkologii otwiera punkt konsultacji urologicznych. Do tej pory mieszkańcy Radomia i okolic mieli utrudniony dostęp do urologa ze względu na pandemię koronawirusa i konieczność przekształcenia Radomskiego Szpitala Specjalistycznego w jednoimienny - zakaźny.

Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów Radomskie Centrum Onkologii uruchamia konsultacje dla pacjentów urologicznych z problemami z pęcherzem, nerkami czy prostatą. Przypadki związane z podejrzeniem lub zachorowaniem na nowotwory leczone są w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Rak prostaty, po nowotworze płuc znajduje się na pierwszym miejscu wśród nowotworów atakujących mężczyzn. Zachorowalność na niego wynosi 19 proc wszystkich przypadków.

W RCO będą konsultować oraz operować lekarze urolodzy z warszawskiego Szpitala Mazovia. Jak mówi prof. Igal Mor, w urologii niewykle ważne jest leczenie w kompleksowej placówce, gdzie pod jednym dachem przyjmuje zarówno onkolog, chirurg czy urolog:

W Radomskim Centrum Onkologii wykonywane są zabiegi u pacjentów z rakiem pęcherza, prostaty, nerki, moczowodu i innych - dodaje.

Operacje laparoskopowe w onkourologii są bardziej korzystne dla pacjenta pod względem czasu rekonwalescencji w porównaniu do klasycznych operacji chirurgicznych. Już 2 dni po takim zabiegu pacjent może samodzielnie wstawać. Zdaniem dyrektora medycznego RCO, prof. Zorana Stojceva, rozpoczęcie zabiegów onkourologicznych rozszerzyło wachlarz metod leczenia w Radomskim Centrum Onkologii dając pacjentom z regionu dostęp do leczenia w zakresie chirurgii onkologicznej na europejskim poziomie:

Na nowotwory złośliwe co roku zapada 164 tysiące Polaków, z czego ponad 99 tys. umiera. Wczesne wykrycie choroby w wielu przypadkach daje bardzo duże szanse na całkowite wyleczenie.