Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

RADOM

Akcja #sadziMY w Radomiu. Sadzonki schodzą jak świeże bułeczki

piątek, 18 września 2020 11:02 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Tłumy ludzi zebrały się przed Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych, żeby odebrać bezpłatne sadzonki drzew. To wszystko w ramach akcji #sadziMY.

 #SadziMY to akcja, którą zainaugurowali prezydent Andrzej Duda wraz a pierwszą damą - Agatą Kornhauser-Dudą. Leśnicy przygotowali milion sadzonek drzew, w tym ponad 50 tysięcy w nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Wiele osób przyszło po drzewko już na samym początku akcji. Dęby, sosny, buki, modrzewie i lipy znajdą się na działkach, ale także na balkonach.

Do każdej sadzonki dołączana była instrukcja, jak postępować z drzewkiem, żeby zapewnić mu dobre warunki zakorzenienia.

- Bardzo cieszymy się. Jest wczesna godzina, a już sporo sadzonek rozdaliśmy. Cieszymy się, że Radom zazieleni się. Ludzie później sadzą te drzewka na działkach i w ogródkach, gdzie drzewka są potrzebne. Udzielamy też instrukcji, jak posadzić, żeby drzewka nie zmarnowały się - mówi Edyta Nowicka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Lasy państwowe przygotowały różne gatunki drzew.

- Wszystko pochodzi ze szkółki w Nadleśnictwie Daleszyce. To jest nasza duma - dodaje Nowicka.

Piotr Kacprzak, wicedyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu podkreśla, że drzewa pomogą w walce ze smogiem.

- Szczególnie młode drzewka pochłaniają najwięcej dwutlenku węgla. Ważne jest również to, że dwutlenek węgla, który pochłaniają, jest magazynowany w drewnie. Każde drzewko, które prowadzi fotosyntezę jest bardzo ważne - mówi.

Wicedyrektor dodaje, że dla wielu osób posadzenie drzewa ma wymiar osobisty.

- Ja je przyniosę, posadzę i będę dbał i obserwował, jak staje się coraz większe, ładniejsze - tłumaczy.

Akcja rozdawania sadzonek przed siedzibą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu miała trwać do 15, ale leśnicy już wiedzą, że drzewka będą rozdane wcześniej.