Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

RADOM

Rozpoczął się (inny niż zwykle) rok akademicki

czwartek, 01 października 2020 13:02 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Około czterech tysięcy studentów rozpoczęło dziś naukę na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu. Najwięcej zajęć w formie tradycyjnej prowadzonych będzie na wydziale medycznym i wydziałach technicznych. Na zdalne nauczanie muszą być przygotowani Wydziału Ekonomicznego czy Filologiczno-Pedagogicznego. 

W tym roku akademickim na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym uczyć się będzie około 4 tysięcy studentów. Studia na pierwszym roku rozpocznie ok. 1100 osób. Studenci pierwszego roku dziś po raz pierwszy oficjalnie przekroczyli progi uczelni. Z jakimi uczuciami rozpoczynają rok akademicki? 

 

Dydaktyka odbywać się będzie w większości przypadków w formie zdalnej. Wyjątkiem będą zajęcia laboratoryjne i warsztatowe, które wymagają specjalistycznego sprzętu. - Zajęć tradycyjnych na wydziale np Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu będzie najwięcej. Tam jest bardzo dużo zajęć w pracowniach, gdzie obecność studentów jest niezbędna. Zajęcia w formie tradycyjnej będą odbywać się również na wydziałach technicznych - wyjaśnia dr hab. Elżbieta Sałata - zastępca rektora UTH ds. dydaktycznych i studenckich:

 

Jak zapewnia rektor UTH, uczelnia stara się sprostać wymaganiom realiów edukacji w czasie epidemii. - Postawiliśmy sobie pewien plan i już go realizujemy - mówił podczas spotkania z dziennikarzami prof. Sławomir Bukowski: 

 

- Zajęcia tradycyjne objęte będą ścisłym reżimem sanitarnym. Dopuszczona do użytku jest jedynie cześć sal akademickich ze ściśle określonym zmniejszonym limitem osób. Funkcjonowanie komórek administracyjnych będzie przede wszystkim zdalne - wyjaśnia prof. Dariusz Trześniowski z Biura Prasowego Rektora UTH w Radomiu: 

 

Funkcjonować będą również dwa z trzech domów studenckich, gdzie także obowiązywać będą zasady sanitarne oraz zakaz odwiedzin.  

Rok akademicki 2020/2021 UTH w Radomiu uroczyście rozpocznie się 15 października mszą św. w katedrze Opieki NMP. Liturgii przewodniczył będzie bp Henryk Tomasik. O godz. 12.00 odbędzie się spotkanie w Auli Głównej, jednak przy mniejszej ilości zaproszonych gości.

W związku z opóźnioną w tym roku maturą przedłużona została rekrutacja na studia stacjonarne i niestacjonarne. Na studia dzienne zapisywać się można do 10 października, natomiast na studia zaoczne - do 26 października.