Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

RADOM

Związek Strzelecki pamięta o legionistach

sobota, 24 października 2020 13:26 / Autor: Monika Nowakowska
foto; MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Związek Strzelecki pamięta o legionistach - przed południem w kwaterze "Poległym Legionistom na Polu Chwały" na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu oddali honory i zapalili znicze. W tym roku przypada 106. rocznica Bitwy pod Laskami – Anielinem. Związek Strzelecki, mimo obostrzeń sanitarnych, nie zapomniał o bohaterach.

 

To już XXIX "Marsz Szlakiem Walk Legionów Polskich Radom- Laski”. - 106. rocznica walk najdalej wysuniętych oddziałów Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego przy armii austro-węgierskiej o wolność Polski, to dla nas wielka powinność - mówi komendant Związku Strzeleckiego Roman Burek:

- Współczesna historia zaczęła się prawie trzy dekady temu. W 1991 roku, kiedy to z inicjatywy zwykłych osób skupionych wokół myśli niepodległościowej Marszałka Józefa Piłsudskiego w Radomiu, w tym strzelcy i miłośnicy czynu legionowego wspólnie odkopali kawał historii. Dotarli do miejsc-śladów świadczących o tych wydarzeniach, przekazów ludności cywilnej - mówi prezes Związku Piłsudczyków Dariusz Sońta:

- Przemierzyli wiele kilometrów po ziemi, na której w 1914 roku na trwałe zapisały się historia i walka Legionistów Józefa Piłsudskiego. Wtedy postanowili uczcić te niezwykłe wydarzenia czymś innym dotąd nie spotykanym na tych terenach - mówi prezes Związku Piłsudczyków. - Wyznaczyli trasę marszu, aby upamiętnić październikowe boje 1914 roku. Okazało się, że kontynuując to dzieło, marsz przerodził się w małą demonstrację patriotyczną ku chwale Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego walczących z moskalami o wolną Polskę oraz wdzięczność tym osobom, którzy w II RP przez wiele lat dbali o upamiętnienie miejsc zlanych krwią Polską - dodaje.

Patronat nad imprezą objęło Radio Plus Radom.