Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leonard z Porto Maurizio, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 26 listopada 2020

RADOM

Chiński wywiad inwigiluje wiceministra Skurkiewicza?

środa, 28 października 2020 11:40 / Autor: Monika Nowakowska
foto:fb/Wojciech Skurkiewicz
Monika Nowakowska

Czy wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz znalazł się na liście chińskiej firmy, która zajmuje się gromadzeniem i analizą danych na potrzeby chińskiego wywiadu wojskowego i komunistycznej partii Chin? Według tygodnika "Gazeta Polska" nazwisko polityka figuruje na liście pośród innych osób pełniących ważne funkcje w państwie, a będących w zainteresowaniu chińskiego wywiadu wojskowego.

Jak podaje tygodnik, chiński wywiad wojskowy ma się też interesować m.in.: prezesem NIK Marianem Banasiem, wiceprezesem IPN Krzysztofem Szwagrzykiem, byłym wiceministrem zdrowia Januszem Cieszyńskim oraz wiceministrami aktywów państwowych: Maciejem Małeckim i Zbigniewem Gryglasem.

- To są informacje niejawne, których nie mogę udzielać - mówi wiceminister Wojciech Skurkiewicz i dodaje, że takimi sprawami zajmuje się służba kontrwywiadu wojskowego:

 

Nie wiadomo jednak, z jakiego powodu chiński wywiad wojskowy zlecił zbieranie informacji o tych osobach. - Pewne jest jednak, że służba ta ma bardzo dobrą orientację w polskim świecie politycznym. Na liście znajdują się nie tylko byli lub obecni wysocy rangą urzędnicy państwowi, lecz także ich rodziny – małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo – informuje tygodnik.

- W zainteresowaniu chińskiego wywiadu wojskowego znaleźli się ponadto polscy emerytowani wojskowi, byli szefowie służb specjalnych, sędziowie, ekonomiści, eksperci ds. cyberbezpieczeństwa, a nawet groźni przestępcy - czytamy.