Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święte męczennice Perpetua i Felicyta
Dziś jest: Niedziela, 07 marca 2021

RADOM

Służyć wiernie Rzeczpospolitej Polskiej... 50 Terytorialsów złożyło przysięgę wojskową

sobota, 12 grudnia 2020 18:56 / Autor: Weronika Chochoł
fot. 6MBOT
Weronika Chochoł

Po raz ostatni w tym roku ochotnicy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę wojskową. Uroczystość odbyła się na terenie jednostki wojskowej w Radomiu. 

Po szesnastu dniach szkolenia, intensywnej nauki i wysiłku fizycznego nadszedł jeden z ważniejszych momentów w życiu każdego żołnierza - przysięga wojskowa. 12 grudnia 50 żołnierzy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zobowiązało się wiernie służyć ojczyźnie, stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, a w razie potrzeby stanąć w obronie kraju. 

- Ochotnicy złożyli przysięgę na sztandar wojskowy, który jest najważniejszym symbolem dla każdego żołnierza. Żołnierze po przysiędze wojskowej będą realizować wszystkie zadania w pododdziałach 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej - wyjaśnia ppłk Łukasz Baranowski  - dowódca 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu i zapewnia, że żołnierze są dobrze przygotowani do służby:

Do przysięgi wojskowej przystąpiło 50 osób, czyli tyle, ile pod koniec listopada zgłosiło się na szkolenie. Wśród nich szer. Paulina Moskwa, której tata także należy do Terytorialsów: 

Szkolenie podstawowe z wyróżnieniem ukończyli szeregowi: Piotr Karczewski, Hubert Tarka, Wiktoria Młot, Katarzyna Guzowska i Sebastian Białecki.

Była to ostatnia w tym roku przysięga żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, a w związku z utrzymującym się stanem pandemii wszystko odbyło się z zachowaniem zasad sanitarnych. Po raz kolejny Terytorialsi składali przysięgę bez udziału rodzin. W uroczystości udział wzięli dowódca 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Przemysław Owczarek, płk pil. Maciej Siemiński – dowódca 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu oraz ppłk Łukasz Baranowski – dowódca 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu.

Podczas uroczystości ppłk Baranowski z rąk płk. Owczarka otrzymał Odznakę Pamiątkową 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 Jeszcze przed uroczystą przysięgą, w piątek wieczorem żołnierze zawierzyli swoją służbę Bogu podczas Mszy św. sprawowanej w kościele garnizonowym.