Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Wtorek, 27 lutego 2024

RADOM

Pacjenci onkologiczni powinni być szczepieni w pierwszej lub drugiej grupie

wtorek, 05 stycznia 2021 14:36 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Szczepienie na COVID-19 jest szczególnie ważne dla osób chorych na nowotwory – uważa dr Tomasz Lewandowski, zastępca dyrektora ds. medycznych Radomskiego Centrum Onkologii. Według niego pacjenci onkologiczni powinni znaleźć się w pierwszej lub drugiej grupie w kolejności do szczepienia.

W tym tygodniu Radomskie Centrum Onkologii złoży zamówienie na szczepionki przeciwko COVID-19. Prawdopodobnie w przyszłym rozpoczną się szczepienia personelu.

Tymczasem lekarze zachęcają pacjentów, żeby zgłaszali chęć zaszczepienia się przeciwko wirusowi. Dr Tomasz Lewandowski, zastępca dyrektora ds. medycznych Radomskiego Centrum Onkologii uważa, że pacjenci onkologiczni w szczególności powinni skorzystać z tej okazji.

- To jest ważne dla wszystkich, nie tylko dla chorych na nowotwory, ale w tym przypadku szczególnie. Zmniejsza to ryzyko zachorowania i śmierci z powodu COVID-19. Typowo dla chorych z nowotworami i chorobami przewlekłymi są jeszcze dwa znaczenia – zahamowanie czy ryzyko zahamowania procesu leczenia i zahamowanie czy przerwanie procesu diagnostycznego. Jak jeszcze do tego dołączymy, że chorzy na nowotwory zwykle mają gorsze rokowania w wypadku zachorowania na COVID-19, to mamy pełen obraz – mówi dr Lewandowski.

Tomasz Lewandowski obserwuje, że więcej obaw związanych ze szczepionką mają ludzie zdrowi.

- Częściej słyszę obawy rozmawiając nie ze swoimi chorymi, tylko z osobami postronnymi. Ogromną część chorych, których leczymy, argumenty, których użyłem przekonują – mówi.

Według doktora Lewandowskiego pacjenci onkologiczni powinni być zaszczepieni w pierwszej lub drugiej grupie.

- Albo w grupie pierwszej, która ma rozpocząć szczepienie zaraz po pracownikach medycznych, czyli osoby po 60 roku życia lub druga grupa, czyli osoby poniżej 60 roku życia, ale z chorobami współistniejącymi. Prawdopodobnie w tych dwóch grupach znajdzie się ogromna większość chorych na nowotwory  – mówi Tomasz Lewandowski.

Radomskie Centrum Onkologii zgłasza się również do szczepienia pacjentów.