Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 212.

RADOM

Kino... dla niewidzących w Radomiu!

czwartek, 18 września 2014 08:44 / Autor:

W kinie Helios w Radomiu od jutra będzie można oglądać filmy z audiodeskrypcją, czyli głosowym opisem wyświetlanych scen.

W Sali nr 1 radomskiego kina działa specjalny system, umożliwiający oglądanie filmów osobom niewidzącym i niedowidzącym.
Jak informuje dyrektor kina Robert Kaczor, seanse z audiodeskrypcją odbywały się już w wcześniej. We współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Niewidomych i Słabo Widzących w Radomiu w 2010 roku odbył się pierwszy tego
typu seans w radomskim kinie Helios: była to animacja "Księżniczka i żaba".
Później w maju i czerwcu 2012 roku odbył się cykl seansów związanych z Rokiem Twórczości Janusza Korczaka, również organizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Niewidomych i Słabo Widzących w Radomiu, z inicjatywy dyrektora placówki Norberta Barszczewskiego. Tym razem widzowie mogli być uczestnikami filmów z audiodeskrypcją: "Król Maciuś Pierwszy", "Król Lew" oraz "Magiczne drzewo". Audiodeskryptorem tych pokazów był Krzysztof Szubzda, białostocki satyryk, aktor kabaretowy, jeden z pionierów polskiej audiodeskrypcji.
- Pokazy te wykazały duże zapotrzebowanie środowiska radomskiego na tego typu przekaz i stały się inspiracją do starań o bardziej stacjonarne i codziennie oraz łatwiej dostępne rozwiązania w systemie z techniką audiodeskrypcji. I tak właśnie się stało – wyjaśnia Robert Kaczor.
Jak dzała system audiodeskrypcji? Osoba oglądająca film zakłada słuchawki bezprzewodowo połączone z odpowiednim przekaźnikiem. Nie zakłócając odbioru pozostałym osobom na widowni staje się odbiorcą audiodeskrypcji do tego filmu.
Kino Helios posiada 49 par słuchawek do odbioru w tym systemie i tyle jednocześnie osób może korzystać z tej możliwości podczas seansu. Jednak wszystko zależy od tego, czy film ma nagraną odpowiednią ścieżkę dla osób niedowidzących.
System audiodeskrypcji będzie wykorzystany już w piątek, podczas wyświetlania filmu Jana Komasy "Miasto 44".
Korzystanie ze słuchawek oraz sygnału z audiodeskrypcją nie wiąże się z żadną dodatkową opłatą – zapewnia kierownictwo kina.