Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Florian, żołnierz, męczennik
Dziś jest: Sobota, 04 maja 2024

RADOM

Ostatnie spotkanie z cyklu Radomski Obszar Funkcjonalny

wtorek, 23 września 2014 10:01 / Autor: Elżbieta Warchoł
Elżbieta Warchoł

Tematem będzie ochrona środowiska.

Ostatnie spotkanie z cyklu Radomski Obszar Funkcjonalny odbędzie się 24 września o godz. 18 w Urzędzie Miejskim, sala 114 (I piętro). Jego tematem będzie ochrona środowiska.

To dziewiąte już, a zarazem ostatnie spotkanie w ramach konsultacji ROF. Konsultacje trwają od listopada ubiegłego roku, kolejno organizowane spotkania dotyczyły takich dziedzin życia publicznego, jak edukacja, pomoc społeczna i rynek pracy, bezpieczeństwo, zdrowie, sport, turystyka i rekreacja, kultura, gospodarka i komunikacja publiczna.

Celem konsultacji jest zebranie opinii i propozycji dotyczących obszaru społeczno – gospodarczego i perspektywy rozwoju w najbliższej przyszłości dziedzin takich jak: kultura, sport, turystyka i rekreacja, zdrowie, edukacja, gospodarka, pomoc społeczna i bezrobocie, komunikacja publiczna, ochrona środowiska oraz bezpieczeństwo w ramach zdefiniowania miejskiego Radomskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Miejski obszar funkcjonalny rozumiany jest jako  układ osadniczy ciągły przestrzennie, złożony z odrębnych administracyjnie jednostek (gmin miejskich, wiejskich i miejsko-wiejskich) i składający się ze zwartego obszaru miejskiego oraz powiązanej z nim funkcjonalnie strefy zurbanizowanej. Wyróżniane są cztery podtypy MOF: obszary funkcjonalne ośrodków wojewódzkich, regionalnych, subregionalnych i lokalnych.

Opracowanie  Strategii Rozwoju Radomskiego Obszaru Funkcjonalnego to wielki projekt, który miasto Radom realizować będzie wspólnie z Powiatem Radomskim, Gozdem, Iłżą, Jastrzębią, Jedlińskiem, Jedlnią-Letnisko, Kowalą, Pionkami, Przytykiem, Skaryszewem, Wierzbicą, Wolanowem i Zakrzewem. Samorządowcy w maju ubiegłego roku  podpisali w tej sprawie umowę.

- Cieszę się, że osiągnęliśmy ten etap, kiedy o rozwoju własnej miejscowości myślimy szerzej, w kontekście całego subregionu i rozpoczynamy współdziałanie, które w kolejnej perspektywie unijnego finansowania jest warunkiem bardzo pożądanym przy składaniu wniosków aplikacyjnych – mówi prezydent Andrzej Kosztowniak. Tę opinię zgodnie potwierdzają reprezentanci samorządów, które przystąpiły do wspólnego projektu.

Konsultacje trwają od  listopada 2013 r. do września 2014 r. (z wyłączeniem miesięcy wakacyjnych, czyli lipca i sierpnia). W sumie to 9 spotkań, po jednym w każdym miesiącu. Każde dotyczy innej dziedziny życia publicznego. 

Konsultacje obejmują teren całego miasta, a uczestniczyć w nich mogą wszyscy mieszkańcy Radomia. Organizowane są w formie zebrań otwartych dla mieszkańców, podczas których każdy może wyrazić swoją opinię, złożyć uwagi i propozycje.

Obszar subregionu radomskiego zamieszkuje ćwierć miliona ludzi, a mimo to należy on do najsłabszych pod względem infrastruktury i gospodarki. Efektem tego jest masowy odpływ ludności Radomia do Warszawy,  oferującej lepsze warunki życia i pracy. Samorządowcy przewidują, że w związku z wysokim bezrobociem będzie pogłębiało się rozwarstwienie społeczne. Grozi to utrwaleniem obszarów biedy. Aby temu przeciwdziałać, samorządowcy chcą skoncentrować działania proinwestycyjne, dotyczące poprawy systemu transportu, wzrostu atrakcyjności miejsc pracy i zamieszkania, poprawy warunków przyrodniczych.

W rezultacie opracowania Strategii Rozwoju Radomskiego Obszaru Funkcjonalnego powstaną zestawy wytycznych do projektowania w jego obrębie, w tym zintegrowany system zarządzania przestrzennego, obejmujący transport zbiorowy, program rewitalizacji  obszarów zurbanizowanych, program zarządzania zasobami przyrodniczymi i wodnymi.

Wartość ogólna projektu związanego z opracowaniem strategii ROF wynosi 2,6 mln złotych. Pozyskane za pośrednictwem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego  dofinansowanie unijne na ten cel wynosi blisko 90 procent tej kwoty - ponad 2,3 mln zł.

Projekt przewiduje różne typy działań związanych z zaangażowaniem społeczności lokalnej, inwestorów oraz organizacji pozarządowych, od akcji informacyjnej po konsultacje. Strategia powinna powstać do końca pierwszego kwartału 2015 roku.

(za: Ryszarda  Kitowska

Zespół Informacji Prasowej i Publicznej

Kancelaria Prezydenta

Urząd Miejski w Radomiu)