Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna, Matka Dobrej Rady
Dziś jest: Piątek, 26 kwietnia 2024

RADOM

Wytchnienie i wsparcie dla osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin

środa, 17 marca 2021 15:56 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
fot. Stowarzyszenie RAZEM/FB
Magdalena Gliszczyńska

Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami oraz Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin osób z niepełnosprawnościami - to dwa ważne projekty ministerialne, które realizuje radomskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "RAZEM".

- Cieszymy się, że realizując te projekty możemy pomóc osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Programy cieszą się dużym zainteresowaniem - mówi Dagmara Janas prezes Stowarzyszenia RAZEM Radom.

 

Celem opieki wytchnieniowej jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami z orzeczeniem o niepełnosprawności, czy osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniem równoważnym, poprzez możliwość udzielenia im doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.

- Członkowie rodziny lub opiekunowie osób niepełnosprawnych są czasowo odciążeni od codziennych obowiązków związanych ze sprawowaniem opieki, mogą mieć zapewniony czas na odpoczynek i regenerację. Świadczymy dzienną i całodobową opiekę - podkreśla Dagmara Janas.

Jak tłumaczy prezes Stowarzyszenia "RAZEM" - Członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad dziećmi i dorosłymi osobami niepełnosprawnymi, które mają największe potrzeby w zakresie zdrowia i pielęgnacji oraz pomocy w codziennym funkcjonowaniu, żyją w warunkach ciągłego obciążenia psychicznego i fizycznego. Osoby te dotykają również nagłe, nieoczekiwane zdarzenia losowe, takie jak np. choroba, pobyt w szpitalu czy niespodziewany wyjazd poza miejsce zamieszkania. W takich sytuacjach stają przed problemem zapewnienia opieki osobie niepełnosprawnej, co często jest bardzo trudne do zrealizowania. Potrzebują również odpoczynku od codziennego wypełniania swoich obowiązków związanych z opieką nad osobą niepełnosprawną. Często także dochodzi do sytuacji, w której członek rodziny lub opiekun sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną nie może sprostać swoim codziennym obowiązkom ma poczucie bezsilności.

Opieka wytchnieniowa odciąży opiekunów m.in. poprzez zapewnienie im wsparcia w wykonywaniu dotychczasowych obowiązków lub zapewnienie zastępstwa, dzięki któremu opiekunowie zyskają czas dla siebie.

Od 1 stycznia 2021 roku Stowarzyszenie "RAZEM" realizuje także Projekt w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami. Celem projektu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” jest zapewnienie usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej, mającej na celu pomoc uczestnikom Projektu w wykonywaniu codziennych czynności oraz w funkcjonowaniu w życiu społecznym. - Asystent to jest czesto osoba, która pomaga w codziennym funkcjonowaniu, ale też po prostu jest i towarzyszy osobie niepełnosprawnej. Spedza z nią czas, rozmawia, czy ogląda film, lub wyjdzie na spacer - mówi Dagmara Janas.

Do zadań asystenta należy m. in. pomoc w wyjściu z domu/placówki, powrocie oraz w dojazdach np. na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne lub do ośrodków kultury, pomoc w zakupach i w załatwieniu spraw urzędowych.

Stowarzyszenie wzbogaciło sie także o komorę hiperbaryczną. O realizowanej pomocy z Dagmarą Janas rozmawiali Magda Gliszczyńska i Wojtek Sałek