Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Węgrzyn, Zaborowice
Dziś jest: Niedziela, 16 maja 2021

RADOM

Terytorialsi oddają krew

czwartek, 25 marca 2021 10:33 / Autor: Monika Nowakowska
foto: por. Dominik Pijarski
Monika Nowakowska

Ponad 65 litrów krwi oddali w marcu żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej - akcję przy okazji obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych po raz 4. zainaugurował szef MON Mariusz Błaszczak.

Terytorialsi z południowego i zachodniego Mazowsza po raz kolejny włączyli się do ogólnopolskiej akcji SpoKREWnieni Służbą. We wszystkich batalionach wchodzących w skład 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, przez cały miesiąc organizowano zbiórki krwi.144 żołnierzy i pracowników RON oddało ponad 65 litrów krwi, a 18 ozdrowieńców oddało 11 litrów osocza.

– Krwi nie da się zastąpić żadnym innym lekiem, nie da się jej kupić. Dzielmy się nią, bo ona ratuje życie! – podkreśla plut. Jacek Pytlarz, który od 35 lat regularnie oddaje krew, a na swoim koncie ma już ponad 200 litrów oddanej krwi i jej składników.

Żołnierze i pracownicy cywilni wojska od 1 do 31 marca będą oddawać krew w punktach poboru na terenie całego kraju. Zebrana krew trafi do potrzebujących i chorych w całej Polsce. - Krwiodawstwo jest przygodą, tym piękniejszą, że wiąże się z ratowaniem życia i zdrowia innych ludzi. Zachęcajmy naszych znajomych, by rozpoczęli przygodę z oddawaniem krwi – apeluje kpr. Łukasz Lasocki.

W 2020 roku akcja ze względu na walkę z pandemią koronawirusa miała szczególne znaczenie – Wojsko Polskie przez 2020 rok zebrało ponad 12 660 litrów krwi. Ponad 797 litrów krwi w tym oddali żołnierze zawodowi WOT, żołnierze OT oraz pracownicy cywilni WOT. 125 żołnierzy „ozdrowieńców” oddało ponadto 81,8 litrów osocza.

Krew i osocze, to bezcenny i niezastąpiony lek, której niczym się nie da zastąpić. Przywraca zdrowie, ratuje życie pacjentów oraz ofiar wypadków.