Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Agnieszka z Pragi, ksieni
Dziś jest: Sobota, 02 marca 2024

RADOM

Medal 65-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK dla Fabryki Broni

poniedziałek, 12 lutego 2024 10:38 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Fabryka Broni w Radomiu
Monika Nowakowska

Zaangażowanie krwiodawców z Fabryki Broni „Łucznik” – Radom oraz organizacja i propagowanie idei krwiodawstwa przez działający przy niej Klub HDK PCK zostały dostrzeżone i docenione przez Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża, który przyznał spółce Medal 65-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK.

Medal został przyznany w uznaniu długoletnich zasług na rzecz honorowego krwiodawstwa, niesienia bezinteresownej pomocy w postaci niezastąpionego leku, jakim jest krew, działalności w Ruchu Honorowych Dawców Krwi oraz propagowania szczytnych idei Polskiego Czerwonego Krzyża.

Uroczystość wręczenia medali odbyła się w Urzędzie Miejskim w Radomiu. Odznaczenie, w imieniu Zarządu Fabryki Broni „Łucznik”-Radom odebrał Michał Kowalczyk, dyrektor ds. produkcji.

Ruch HDK PCK tworzą honorowi dawcy krwi – członkowie i wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża skupieni m.in. w Klubach HDK PCK. Kluby, jako podstawowe jednostki organizacyjne PCK zrzeszają dawców w środowiskach lokalnych: miejscach zamieszkania, pracy lub nauki.

Klub HDK PCK przy Fabryce Broni funkcjonuje od 14 lat. Obecnie zrzesza 47 członków. Wielu z nich może poszczycić się prawdziwie rekordowymi donacjami, tak jak Jacek Bartczak, który na koncie ma ponad dziewięćdziesiąt litrów oddanej krwi.

- Jest to prawdziwy zaszczyt i duma, że wśród pracowników Fabryki Broni jest tylu honorowych krwiodawców- mówi prezes zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom, Wojciech Arndt.- Spółka od wielu lat wspiera ideę honorowego krwiodawstwa, a zrzeszeni w fabrycznym klubie pracownicy są najlepszym przykładem jej realizacji w życiu codziennym.

Pierwszym i jak do tej pory jedynym prezesem „łucznikowskiego” HDK był wieloletni pracownik fabryki Andrzej Obuch, który w tym roku odchodzi na emeryturę. Jego obowiązki w klubie przejmie do czasów wyborów nowego zarządu Rafał Patyk, mistrz jednego z wydziałów zakładu i jednocześnie kandydat na nowego prezesa klubu.

Pomimo ogromnego postępu medycyny, dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Krew jest niezbędna w wielu sytuacjach np.: dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, przy operacjach
i przeszczepach narządów. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa.

 

Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. jest wiodącym producentem i dostawcą broni na rynki krajowe i zagraniczne, głównym producentem broni dla Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych
i Administracji oraz na rynek cywilny i eksport. Fabryka Broni jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), lidera polskiego przemysłu i jednego z największych koncernów obronnych w Europie.