Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Pachomiusz Starszy, pustelnik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Żeleźnica, Góry Mokre
Dziś jest: Niedziela, 09 maja 2021

RADOM

68 pacjentów w szpitalu tymczasowym w Radomiu

poniedziałek, 29 marca 2021 11:28 / Autor: Michał Kaczor
fot. Radio Plus Radom
Michał Kaczor

W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym znajduje się 177 pacjentów chorych na COVID-19, a w szpitalu tymczasowym 68. Pełnomocnik deklaruje, że dyżury lekarzy są zapewnione do końca kwietnia.

Na sesji rady miejskiej Andrzej Cieślik, pełnomocnik w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym przedstawił informację o funkcjonowaniu lecznicy. Poinformował, że obecnie w szpitalu głównym znajduje się 177 pacjentów covidowych, a 68 w tymczasowym.

Andrzej Cieślik odniósł się także do sytuacji z zeszłego tygodnia, kiedy do punktu szczepień nie dotarły preparaty i osoby zapisane nie zostały zaszczepione.

- 22 marca zaplanowano zaszczepienie 282 osób jedną dawką. Po otrzymaniu informacji z Agencji Rezerw Strategicznych, że w poniedziałek nie otrzymamy szczepionek firmy Pfizer i to nastąpi najwcześniej we wtorek, do wszystkich 282 osób została przesłana wiadomość ze wskazaniem daty i godziny szczepienia. Te osoby musiały zostać dopisane do list osób do zaszcepienia w kolejnych dniach. Do liczby zaplanowanych na dzień około 280 osób dopisano po około 30 osób dziennie, aby liczba pacjentów w danym dniu nie przekroczyła 320. We wtorek 23 marca około godziny 6 zaczęli gromadzić się przed punktem szczepień pacjenci. Dostawca dostarczył nam szczepionki około 8:15, a szczepionki mogły rozpocząć się od 8:30. Wszyscy pacjenci, którzy oczekiwali zostali poinformowani o sytuacji. Rano pojawiły się osoby, które miały wyznaczone godziny popołudniowe i nagromadziła się liczba osób, która była nie do przewidzenia przez szpital - powiedział pełnomocnik Andrzej Cieślik.

Pełnomocnik powiedział, że do szpitala tymczasowego wielu pacjentów trafia spoza regionu radomskiego.

- Koordynator kierował ratownictwo medyczne do szpitala tymczasowego w Radomiu, ponieważ wykazywaliśmy liczbę wolnych łóżek - tłumaczy Andrzej Cieślik.

Andrzej Cieślik poinformował, że szpital tymczasowy ma zabezpieczone dyżury do końca kwietnia, ale na razie nie ma w nim osób wymagających specjalistycznego leczenia.

- Szpital tymczasowy nie ma jeszcze stanowisk OIOM-owych. Totalizator Sportowy deklaruje, że uruchomi je do 20 kwietnia - powiedział.

Pełnomocnik poinformował, że w całym szpitalu znajduje się 26 respiratorów oraz 7 respiratorów noworodkowych. Zajętych jest 12 z nich. Po decyzji wojewody szpital ma zabezpieczyć 14 łożek respiratorowych.

W szpitalu tymczasowych zatrudnionych jest 41 lekarzy - 7 z zewnątrz. Prowadzone rozmowy z z kolejnymi, w tym 2 lekarzami z Ukrainy.