Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Jolenta, księżna, zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Krasna
Dziś jest: Wtorek, 15 czerwca 2021

RADOM

Czy kaletnictwo zniknie na zawsze?

poniedziałek, 10 maj 2021 11:21 / Autor: Magdalena Król
M.Król/Radio Plus Radom
Magdalena Król

Zawód kaletnika jest coraz rzadziej spotykany, ale kilka lat temu był bardzo popularny. Kiedyś jego praca polegała na wytwarzaniu wyrobów ze skóry. Obecnie praca kaletnika ogranicza się tylko do napraw.

Kaletnik to rzemieślnik wykonujący skórzane: torby, paski, portfele oraz portmonetki. Kiedyś kaletnictwo cieszyło się dużym zainteresowaniem, jednak z biegiem czasu profesja ta umiera śmiercią naturalną.

- Kaletnik zajmuje się szyciem torebek, pasków. Historia mojej profesji sięga czasów średniowiecznych. Rzemiosło upada, umiera śmiercią naturalną. Obecnie więcej jest napraw - mówi Mieczysław Wawrzyński, właściciel zakładu szewskiego w Radomiu.

Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w małych i średnich przedsiębiorców, wśród nich prowadzony od ponad 30 lat zakład Mieczysława Wawrzyńskiego.

- Swój zakład prowadzę ponad 30 lat i nie spodziewałem się takich czasów. Od kiedy rozpoczęła się pandemia do mojego zakładu przychodzi coraz mniej osób. Naprawdę zastanawiam się co dalej - dodaje Mieczysław Wawrzyński.

Kaletnictwo to zawód, o którym coraz mniej się mówi i wiele młodych osób nawet nie wie, czym zajmuje się kaletnik. W Radomiu jest tylko jedna szkoła ponadpodstawowa, w której młodzież może uczyć się kaletnictwa. Jednak największym zainteresowaniem wśród młodych osób cieszy się kierunek: technik fotografii i multimediów, przemysłu mody oraz reklamy. Natomiast osoby dorosłe decydują się na kursy kształcenia z kwalifikacji na kierunku kaletnik.

- Od paru lat po szkole podstawowej kierunek technik technologii wyrobów skórzanych nie jest wybierany przez młodzież. Natomiast my mamy ofertę dla dorosłych kursy kształcenia z kwalifikacji. Osoby dorosłe są zainteresowane kaletnictwem, ponieważ widzą przyszłość w wykonywania tego zawodu na rynku pracy - wyjaśnia Ewa Figura, dyrektorka Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług w Radomiu.

W Polsce można spotkać nieliczne już pracownie kaletnicze. Niektóre z nich dostosowały się do teraźniejszych warunków rynkowych i oferują unikalne ręcznie wykonywane produkty ze skóry.