Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Stanisław Kostka, patron Polski              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Cecylówka, Kaplica Świętego Józefa
Dziś jest: Sobota, 18 września 2021

RADOM

42. Baza Lotnictwa Szkolnego ma już 10 lat

wtorek, 18 maj 2021 14:27 / Autor: Monika Nowakowska
foto: fb/42. BLSz
Monika Nowakowska

42. Baza Lotnictwa Szkolnego w Radomiu przygotowuje się do jubileuszu 10-lecia istnienia - święto jednostki ze względu na pandemię przełożone zostało z 19 kwietnia na 31 lipca.

 

42. Baza Lotnictwa Szkolnego rozpoczęła działalność 1 stycznia 2011 roku z rozformowanych 2. Ośrodka Szkolenia Lotniczego oraz 1. Komendy Lotniska w Radomiu. Funkcjonuje w strukturach 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, a jej głównym zadaniem jest szkolenie podchorążych Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie na potrzeby wszystkich sił zbrojnych.

Baza sprawnie realizuje szkolenie podchorążych na samolotach „Orlik” i samolotach transportowych „Bryza”. Jednostka realizuje także szkolenia spadochronowe z podchorążymi i personelem latającym Sił Powietrznych. W składzie bazy funkcjonuje również zespół akrobacyjny „Orlik”, który z wielkim powodzeniem uczestniczy w pokazach krajowych i międzynarodowych.

Święto jednostki to zawsze wielkie wydarzenie w życiu jej żołnierzy. Każdego roku, po Liturgii w kościele garnizonowym odbywał się Uroczysty Apel, musztra paradna Orkiestry Wojskowej z Radomia, defilada pododdziałów oraz pokazy i przelot samolotów „Orlik”. W tym roku jednak, ze względu na obostrzenia sanitarne, dowództwo jednostki zdecydowało się na nieco skromniejszy wymiar uroczystości i połączenie święta bazy z Dniem Otwartych Koszar – poinformował oficer prasowy Garnizonu Radom, mjr Rafał Łyżwa:

- To na razie wstępny zarys atrakcji, jakie czekają na wszystkich, którzy ostatniego dnia lipca wybiorą się do naszej jednostki na Sadkowie. Program może jeszcze ulec zmianie - zaznacza major.

Dodajmy, że Garnizon Radom zatrudnia ok. tysiąca osób – mundurowych i pracowników cywilnych.

12 stycznia 2011 roku 42. Baza Lotnictwa Szkolnego otrzymała imiona kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. Stanisława Wigury.