Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Marta              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Bardzice
Dziś jest: Czwartek, 29 lipca 2021

RADOM

Joanna Czapla z Radomia Mazowiecką Lady D.

środa, 23 czerwca 2021 14:24 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
fot. Iwona Czapla
Magdalena Gliszczyńska

Joanna Czapla z Radomia autorka książki: ACZkolwiek kocham życie" została laureatką konkursu Mazowiecka Lady D. im. Krystyny Bochenek. Jego ideą jest nagradzanie kobiet z niepełnosprawnościami oraz tych działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Pochodząca z Radomia Joanna Czapla, która cierpi na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) została laureatką w kategorii Kultura i sztuka. Patronem medialnym konkursu było Radio Plus Radom.

W środę, 23 czerwca poznaliśmy laureatki na zorganizowanej specjalnie dla nich gali wręczenia nagród. Uroczysta gala odbyła się w ogrodach Pałacu PAN w Jabłonnie (koło Warszawy). Wśród laureatek królowały kobiety pochadzące z Radomia i regionu. Z Joanną Czaplą rozmawiała Magda Gliszczyńska

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej zorganizowało w ubiegłym roku konkurs Mazowiecka Lady D. im. Krystyny Bochenek. Jego ideą jest nagradzanie kobiet z niepełnosprawnościami oraz tych działających na rzecz osób niepełnosprawnych.

Tytuł Lady D. jest skrótem angielskiego wyrażenia Lady Disabled (Dama Niepełnosprawna). Konkurs składa się z sześciu kategorii. W każdej z nich wyłaniana jest jedna laureatka. Kategorie „Dobry start”, „Kultura i Sztuka”, „Sport”, „Życie Społeczne”, „Życie Zawodowe”, skierowane są do kobiet niepełnosprawnych działających w tych obszarach. Ostatnia kategoria – „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami” – skierowana jest do kobiet pełnosprawnych, które podejmują działania na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami.

Pozostali laureaci to: w kategorii „Sport” tytuł otrzymała Justyna Kozdryk także z Radomia, w kategorii „Życie Społeczne” - Paulina Stolarek (Radom), w kategorii „Życie Zawodowe” nagrodę otrzymała Bogumiła Szlaska (gm. Świercze, pow. pułtuski). Mazowiecka edycja konkursu wyróżnia się dodatkową kategorią „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami”, w której nagrodzona została Ewa Galus-Raczyńska (ławki, pow. piaseczyński).

Konkurs Mazowiecka Lady D. im. Krystyny Bochenek zainspirowany został ogólnopolskim konkursem, zainicjowanym w 2002 r. w Katowicach przez Marka Plurę – senatora X kadencji, polskiego polityka, psychoterapeutę, a przede wszystkim działacza społecznego.

Podczas gali nagrody wręczali: Elżbieta Lanc – członek zarządu województwa mazowieckiego, Anna Katarzyna Brzezińska – radna województwa, członek sejmikowej komisji polityki społecznej i prorodzinnej oraz Mariusz Budziszewski – zastępca dyrektora MCPS.