Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: św. Ireneusz, biskup i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 28 czerwca 2022

RADOM

Uczniowie wejdą do muzeum za złotówkę

czwartek, 19 maj 2022 12:30 / Autor: Jakub Dębski
Fot. Jakub Dębski
Jakub Dębski

Za jedną złotówkę uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z regionu radomskiego będą mogli korzystać z instytucji kultury. Zarząd województwa mazowieckiego przeznaczył na ten cel 6 mln złotych.

Ideą programu jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Mazowsza i zachęcenie mazowieckiej młodzieży do odwiedzania muzeów i teatrów. By móc skorzystać z "promocyjnej" ceny szkoła powinna wysłać zgłoszenie o chęci udziału do wybranej przez siebie instytucji kultury.

Do udziału w programie zachęca wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.

- Subregion radomski to 6 ważnych obiektów na mapie województwa mazowieckiego. Projekt ten dotyczy Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia", Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu czy Muzeum Wsi Radomskiej – powiedział wicemarszałek Rafał Rajkowski

Włodzimierz Pujanek, dyrektor Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia" uważa, że taka inicjatywa zachęci uczniów do odwiedzenia miejsc kultury.

- Pomysł zarządu województwa mazowieckiego jest dla instytucji kultury w dobie po pandemii wsparciem dość dużym. To też jest zachętą dla uczniów, żeby pojawiać się częściej na wystawach, ale też na innych imprezach jak np. lekcje muzealne – powiedział Włodzimierz Pujanek.

Do Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza jego kurator  Tomasz Tyczyński.

– Mamy duże doświadczenie w tanim udostępnianiu kultury. Od 13 lat wszystkie wydarzenia artystyczne w Muzeum Witolda Gombrowicza są bezpłatne – powiedział Tomasz Tyczyński.

Do "Elektrowni" zawitali uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta. Uważają, że to słuszna inicjatywa i cieszą się, że mogą korzystać z instytucji kultury za jedną złotówkę.

W programie bierze udział 28 instytucji kultury pod opieką samorządu województwa.