Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

RADOM

Będą kwestowali na ratowanie zabytkowych nagrobków

czwartek, 24 października 2013 15:15 / Autor: Elżbieta Warchoł
Elżbieta Warchoł

Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Na cmentarzu rzymskokatolickim przy przy ulicy Limanowskiego trwają porządki przed świętami. Znowu odbędzie się też kwesta.

Wiele zmieniło się w ostatnim czasie- mówił podczas spotkania z dziennikarzami na cmentarzu ks. Andrzej Tuszyński, proboszcz parafii św. Wacława, która zarządza cmentarzem. Od 1 do 3 listopada odbędzie się już 23 kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego w Radomiu- zapowiedział Sławomir Adamiec ze Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza przy ul. Limanowskiego. Będziemy kwestowali od godz. 9 do 17. Zachęcamy wszystkich radomian oraz gości, którzy w tych dniach odwiedzą nasz cmentarz o udział w kweście. Podczas spotkania wystosowano też apel do wszystkich ludzi dobrej woli o zaopiekowanie się nagrobkami, które już są odrestaurowane. Niestety czas robi swoje i odnowione nagrobki ponownie wymagają oczyszczenia, zwłaszcza nagrobki z piaskowca. Bractwo Kurkowe już podjęło się takiej opieki poinformował Kazimierz Ciszek Król Kurkowy- opiekujemy się grobem Stefci Lewandowskiej, która zmarła w wieku 4 lat w 1873 roku. Podczas spotkania z dziennikarzami była okazja, by zaprezentować efekty ubiegłorocznej zbiórki. Udało się wtedy zebrać ponad 33 tysiące 800 złotych. Za 25 tysięcy uratowano nagrobek rodziny Wysockich i Nowickich- poinformował Janusz Wieczorek z Komitetu Ochrony Cmentarza. Za pieniądze z tegorocznej kwesty wyremontowane mają być dwa kolejne nagrobki zapowiada Janusz Wieczorek. Będą to nagrobki rodziny Kobierskich oraz grób Piotra Błochowicza.
Tymczasem wiele zmienia się na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego- przy kancelarii powstało pierwsze kolumbarium na ponad 240 urn- informuje dyrektor cmentarza ksiądz Piotr Zamaria. Można już rezerwować pierwsze miejsca. Jak podkreśla ks. Zamaria to odpowiedź na zapotrzebowanie naszych czasów,  radomianie pytali często o taką możliwość pochówku- dodaje. W przyszłości niewykluczone, że powstaną kolejne kolumbaria. W Kaplicy Biskupów Radomskich powstaje mozaika z wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej- dodaje Ksiądz Piotr Zamaria, dyrektor cmentarza. Jej fundatorem jest parafia M. B. Ostrobramskiej w Skarżysku- Kamiennej ze swoim proboszczem ks. prał. Jerzym Karbownikiem. Autorką projektu jest Beata Kępa.
Kancelaria cmentarza przyjmuje także internetowe zaduszki od osób mieszkających poza Radomiem- informuje ksiądz Piotr Zamaria. Jest wiele osób, które mieszkają poza Radomiem a mają groby swoich bliskich na naszym cmentarzu dlatego chcemy im umożliwić modlitwę w ich intencji. Czekamy na zgłoszenia w naszej kancelarii- dodaje ks. Zamaria.
Podczas spotkania podany został też porządek uroczystości religijnych na cmentarzu przy ul. Limanowskiego. 1 listopada o godz. 14. 30 odbędą się wypominki, potem o godz. 15 Msza święta, której będzie przewodniczył bp Adam Odzimek. W Dzień Zaduszny o godz. 12 Msza święta, której będzie przewodniczył ks. dr Jarosław Wojtkun, rektor WSD w Radomiu, a później procesja po cmentarzu z 5 stacjami. 3 listopada w niedzielę zachęcamy do udziału we Mszy świętej w swojej parafii- informuje ks. Zamaria, ale od 4 do 8 listopada codziennie o godz. 12 na cmentarzu sprawowana będzie Msza święta i możliwość uzyskania odpustu. W tym celu ustawiliśmy już specjalny namiot przy kancelarii, będą też ustawione ławeczki do siedzenia.
I jeszcze jedna prośba do osób, które mają groby swoich bliskich na cmentarzu przy ul. Limanowskiego. Nie odkładajmy na ostatnią chwilę porządków na grobach bliskich- apeluje ksiądz Piotr Zamaria, tak by służby mogły na czas uporządkować cmentarz.

Od 1 do 3 listopada przy budynku kancelarii cmentarza przy ul. Limanowskiego czynna będzie też wystawa zdjęć nekropolii , których autorem jest Dariusz Osiej.

 

Fot. Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu, Radio Plus Radom.