Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Joanna Beretta Molla
Dziś jest: Niedziela, 28 kwietnia 2024

RADOM

Straż Miejska rozpoczyna kontrole palenisk

środa, 05 października 2022 15:45 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Straż Miejska
Monika Nowakowska

Straż Miejska w Radomiu rozpoczęła kontrole domowych palenisk - jutro w pierwszy rejs nad miastem wyruszy dron z urządzeniem do pomiaru składu spalin.

Tylko do dziś strażnicy miejscy w Radomiu przeprowadzili 192 kontrole. Przez cały sezon grzewczy funkcjonariusze kontrolują zarówno domy prywatne, jak i przedsiębiorstwa. W jaki sposób wybierają miejsca do kontroli? Polegają na własnych obserwacjach, a także interwencjach mieszkańców. - Świadomość radomian wzrasta - zarówno jeśli chodzi o to, co wrzucają do pieca, jak i o to, w jaki sposób reagować w razie podejrzenia używania nieprawidłowego opału - mówi Grzegorz Sambor, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Radomiu. Od października do końca  2021 roku strażnicy podjęli 661 interwencji i sporządzili 370 protokołów. Około 10-15% z nich zakończyło się nałożeniem mandatu karnego w wysokości do 500 złotych.

Od lat, na największe zanieczyszczenie powietrza narażeni byli mieszkańcy Glinic, Kaptura czy Idalina. Teraz do listy tej dołączyli też mieszkańcy Malczewa i Młodzianowa. Drastyczny wzrost cen za energię elektryczną i opał sprawił, że mieszkańcy zbierają wszystko co nadaje się do spalenia. Z pojemników na śmieci giną więc płyty pilśniowe, meble i inne elementy drewniane. - To będzie trudny rok - zapowiada Grzegorz Sambor:

Tym, co niepokoi strażników jest zmiana przepisów dotycząca surowca służącego do ogrzewania domów i mieszkań. - Obecnie znowelizowano przepisy dotyczące węgla brunatnego, by czasowo (do 30 kwietnia 2023 r.) zawiesić zakaz sprzedaży węgla brunatnego oraz kary za wprowadzanie takiego paliwa do obrotu, a także, by nie karać (również czasowo do 30 kwietnia 2023 r.) za łamanie uchwał antysmogowych w odniesieniu do węgla brunatnego - tłumaczy:

Kontrole palenisk na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone w godzinach 6.00-22.00, a na terenach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza przez całą dobę.

W pierwszej kolejności funkcjonariusze sprawdzają, czy właściciel posiada certyfikat, z którego wynika, że użyte do spalania paliwo spełnia odpowiednie parametry. Podczas zakupu opału należy poprosić sprzedającego o świadectwo jakości opału. Może być tak, że mimo okazanego certyfikatu jakość paliwa budzi wątpliwości, np. wygląd przypomina zabronione muły lub floty. Wtedy strażnicy mogą pobrać próbkę węgla i popiołu do badania laboratoryjnego.

Według obowiązujących przepisów osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli paleniska popełnia przestępstwo zagrożone karą do trzech lat pozbawienia wolności. W sytuacji, gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia funkcjonariuszy, na miejsce wzywana jest policja - wyjaśnia Sambor.