Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dziś jest: Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Audycje Radiowe

Gmina Potworów chroni klimat i środowisko

niedziela, 24 marca 2024 19:18 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Gmina Potworów w powiecie przysuskim dba o ochronę środowiska. Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej zyska możliwość realizacji projektów poprawiających jakość powietrza.

Powietrze, którym oddychamy, ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Niestety, nadal wiele osób ogrzewa swe domy spalając niedozwolone paliwa czy wręcz śmieci.

W trosce o ochronę środowiska i w nagrodę za działania już podejmowane w tym zakresie, gmina dostała ponad 300 tys. złotych z funduszy unijnych na zakup nowoczesnego sprzętu do monitorowania jakości powietrza. Dofinansowanie pomoże również w realizacji inicjatyw edukacyjnych podnoszących świadomość mieszkańców na temat zmian klimatycznych - poinformował wójt gminy Marek Klimek.

- To jest taka nagroda za pomoc fachową i skuteczną jaką prowadzimy od ubiegłego roku w naszej gminie. Mój zastępca Michał Marciniak zajmuje się właśnie wspieraniem naszych mieszkańców w przygotowaniu wniosków i wypełnianiu tych wniosków. Jesteśmy w skali kraju bardzo dobrze oceniani, bo na 400 miejscu w pozyskiwaniu tychże środków. Także bardzo się cieszymy, że nasi mieszkańcy mają do nas zaufanie i że chcą korzystać z pomocy naszego ośrodka wspierającego w gminie pozyskiwanie pieniążków na właśnie ten program "Czyste Powietrze" - chwali wójt.

- Też będziemy organizować spotkania edukacyjne dla mieszkańców. Chcemy żeby ta edukacja odbywała się poprzez przygotowywanie różnego rodzaju prelegentów, którzy mówiliby, jak i gdzie można pozyskać kolejne środki. Będziemy chcieli żeby takie spotkania były organizowane w szkołach, bo tam najłatwiej trafić do młodzieży, do dzieci i przekazać jak powinniśmy chronić naszą przyrodę i naszą małą ojczyznę - dodaje Marek Klimek.

Cała rozmowa do odsłuchania poniżej:

„Czyste Powietrze” to pierwszy ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych. Celem programu jest walka ze smogiem.