Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 23 listopada - św. Klemens I, papież i męczennik
Bardzo pochmurno

7°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 82%

Wiatr: 28.97 km/h

  • 23 Lis 2017

    Pochmurno 8°C 3°C

  • 24 Lis 2017

    Bardzo pochmurno 8°C 2°C

Radio Plus Radom /RADOM/72 lata temu rozbili ubeckie więzienie

Wiadomości z Radomia

72 lata temu rozbili ubeckie więzienie

09 wrzesień 2017 / Tekst
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom

Prawie 300 uwolnionych osadzonych, w tym 60 żołnierzy AK. Dziś odbyła się uroczystość 72. rocznicy rozbicia więzienia Urzędu Bezpieczeństwa w Radomiu i 100. rocznica powstania "Błękitnej Armii".

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele garnizonowym. Homilię wygłosił ks. kan. Stanisław Sikorski. Przypomniał m.in. o wydarzeniach historycznych i mówił o miłości do Ojczyzny.

Po mszy świętej następił przemarsz z trzema miejscami złożenia kwiatów: przy pomniku Lecha i Marii Kaczyńskich, przy tablicy upamiętniającej akcję uwolnienia więźniów i przy Mauzoleum płk. Dionizego Czachowskiego. Tam odbyła się część oficjalna.

- My dzisiaj chcemy przypomnieć o naszych bohaterach. Radom, ziemia radomska, szczególnie w ostatnich 100 latach zasłużyła się w walce o wolność Ojczyzny - mówił ppłk Leon Etwert Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Radom.

- Przede wszystkim witam bardzo serdecznie żołnierzy Armii Krajowej. To państwo i państwa koledzy 72 lata temu bardzo odważnie stanęli naprzeciw reżimowi. Radom wielokrotnie dawał przykład tego, że ma odwagę stanąć przeciw reżimowi - mówił wiceprezydent Konrad Frysztak.

Wielu historyków uważa, że akcja w radomskim więzieniu była jedną z najpiękniejszych kart działalności podziemia niepodległościowego w Polsce. Zginęło wówczas siedem osób: dwaj milicjanci i dwaj żołnierze Armii Sowieckiej, funkcjonariusz Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i dwaj cywile. 9 września 1945 r. oddziały pod dowództwem Stefana Bembińskiego "Harnasia" na pół godziny opanowały miasto, zdobyły więzienie i uwolniły aresztowanych, w większości swoich organizacyjnych kolegów. W akcji uczestniczył Franciszek Sołśnia ps. "Mały".

- Strach był, ale, niestety, strach trzeba przełamywać i iść do przodu. To jest wojsko. Są wspomnienia i jak się wraca myślą do tych lat, człowiek po prostu nie może się pogodzić z tym, że się to przeszło i że się to wytrzymało - mówi Franciszek Sołśnia.

W czasie uroczystości zostały wręczone okolicznościowe odznaczenia. Obchody uświetniła Orkiestra Wojskowa i Szkoły ZDZ.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Maria Magdalena"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 11 32
PGE Skra Bełchatów 9 21
Indykpol AZS Olsztyn 10 20
Trefl Gdańsk 9 18
Espadon Szczecin 10 18
GKS Katowice 10 17
Jastrzębski Węgiel 9 17
Asseco Resovia Rzeszów 9 16
ONICO Warszawa 10 16
Cuprum Lubin 10 14
MKS Będzin 10 10
Cerrad Czarni Radom 9 10
Łuczniczka Bydgoszcz 10 10
BBTS Bielsko-Biała 11 5
Dafi Społem Kielce 10 5
Aluron Virtu Warta Zawiercie 9 5

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA