Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Agnieszka z Pragi, ksieni
Dziś jest: Sobota, 02 marca 2024

Opoczno

Kusoki w Kraśnicy

poniedziałek, 12 lutego 2024 13:08 / Autor: Marcin Prejs
Fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Była okazja do degustacji regionalnych potraw i zabawy przy muzyce ludowej. W Kraśnicy zakończyły się Kusoki, czyli opoczyńskie ostatki.

Kusoki to impreza, którą Gmina Opoczno wspólnie z Miejskim Domem Kultury organizuje już od 25 lat. Jak wyjaśnia zastępca burmistrza Tomasz Łuczkowski, wydarzenie nawiązuje do dawnych wiejskich ostatków odbywających się w kusym, czyli krótkim tygodniu. – Tradycję wskrzesił Tadeusz Głogowski, były dyrektor domu kultury. I tak od 25 lat spotykamy się, by rozmawiać i bawić się podczas ostatkowej imprezy – mówi.

Kusoki zorganizowane zostały w domu ludowym w Kraśnicy. Przyjechały tu panie z kół gospodyń wiejskich z całej gminy Opoczno, wyjaśnia Lucyna Wąsik, przewodnicząca KGW na terenie gminy. – Jest to forma podziękowania władz Gminy Opoczno dla poszczególnych kół gospodyń wiejskich, które przez cały rok angażują się w promocję folkloru ziemi opoczyńskiej – dodaje. Jak wyjaśnia, w imprezie wzięło udział około 300 pań w tradycyjnych strojach ludowych. Gospodynie przygotowały na ostatkową imprezę tradycyjne potrawy takie jak kapusta z grochem, pierogi, barszcz biały i opoczyńskie bomby. Nie zabrakło także występów na scenie lokalnych artystów.

Podczas Kusoków z opoczyńską kulturą ludową miała okazję zapoznać się delegacja z partnerskiego regionu Sunnfjord w Norwegii. Spróbować opoczyńskich przysmaków i posłuchać tradycyjnej muzyki mogli także m.in. minister infrastruktury Dariusz Klimczak oraz parlamentarzyści Anita Sowińska i Adrian Witczak, a także wicewojewoda łódzki Marek Mazur.

Posłuchaj naszej relacji z tego wydarzenia: